1982 Anayasasında Değiştirilemez Maddeler Nelerdir

Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu yıldan beri kendisine birçok taraftar toplamış olsa da bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin içinde yaşayan ve cumhuriyet yönetimine düşman olan da birçok insan vardır. Amerika, gelişmekte olan ülkeler üzerinden ekonomik çıkarlar elde edebilmek için özellikle de Türkiye’de her zaman bu cumhuriyet karşıtı olan insanları desteklemiştir. Cumhuriyet karşıtı olanlar, özgürlükçü olmayan, baskıcı, tek kişinin yönetime sahip olduğu ve dini esaslara göre yönetilmek anlamına gelen şeriat rejimini istemektedirler. Bu kişilerin bu isteği cumhuriyet yönetim anlayışıyla çakışıyor olduğu için uzun yıllar boyunca bu konuda pek fazla problem ortaya çıkmıştır.

Ortaya çıkan problemler sonucunda 1982 yılında Türkiye Cumhuriyeti askeri birlikleri, yönetime el koyduklarını duyurmuş ve kendi hazırladıkları anayasayı yürürlüğe sokmuşlardır. Hazırlanan bu anayyasada bazı değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler vardır. Bu maddeler, özellikle ülkenin laikliğini, cumhuriyeti ve halkın egemenliğini koruyacak nitelikte maddelerdir.

Değiştirilemez maddeler arasında Türkiye’nin bir Cumhuriyet devleti olduğu, devletin milli marşının İstiklâl Marşı olduğu, devletin başkentinin Ankara olduğu, devletin bayrağının kırmızı taban üzerinde beyaz ay yıldız olduğu, devletin resmi dilinin Türkçe olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi toprakları içerisinde milleti ile birlikte bölünemez bir bütün olduğu maddeleri vardır.

Anayasada bulunan değiştirilemez maddeler, Türkiye’nin gelecekteki bütünlüğünün, özgürlüğünün, halkın egemenliğinin teminatı olma anlamına da gelmektedir. Bu maddelerde belirtilen her kavram, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece korunacak ve hayatta tutulacaktır.

1982 Anayasasında Değiştirilemez Maddeler Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir