Abdest Almak Neden Önemlidir

İnsan hayatı, doğada bulunan diğer varlıklara göre biraz daha farklıdır. İnsan, sahip olduğu bilinç sayesinde etrafında neyin doğru, neyin yanlış olduğunu analiz edip idrak edebilecek bir varlıktır. Bu idrak, bizlere aynı zamanda bazı sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Temizlik ve temiz olmakta bizlere bu idrakın getirdiği gerekliliklerden bir tanesidir. Dinimiz de bizlere, bedenimizi her daim temiz tutmamızı öğütlemiştir.

Dünya içerisinde bizlerin gözümüzle göremediğimiz binlerce zararlı bakteri ve mikrop yaşamaktadır. Bunlardan temizlenmiş ve arınmış vaziyette yaşamamız, bizlerin hayat kalitesini yükseltir. Abdest de insana bu konuda bir öğüt vermek için vardır. İslam, bizlere her gün 5 kere abdest alarak temizlenmemizi, aynı zamanda gerekli olduğu durumlarda da boy abdesti olarak kendimizi arındırmamızı istemiştir. Bu nedenden dolayı bir Müslüman, bedenini her daim temiz tutmalıdır.

Beden temizliği, insanın bedeninin temiz olmasının yanı sıra ruhumuzu da temizlemektedir. Çünkü bir insan, eğer bedeni pis olursa onun düşünceleri ve duyguları da pis olacaktır. Ruhunu, düşüncesini, temiz olduğu süre zarfı boyunca kötülüklerden daha kolay arındıracaktır. Yani temizlik, bedenen bizler için önemli olduğu kadar aynı zamanda ruhumuzun temiz kalması açısından da çok önemlidir ki bu sebepten dolayı dinimiz de bizlere günde en az 5 kere temizlenmemizi emretmiştir. Bu sayede hislerimiz de temiz olacaktır ve bizler, günlük hayatımızda Allah’ı daha çok hissetme fırsatına sahip oluruz. Bu sebepten dolayı Allah’ın adını anarak, onun yüceliğini ruhunda hissederek temizlenmek önemlidir.

Abdest Almak Neden Önemlidir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir