Ailenin Toplumdaki Görevleri Nelerdir

Dünya üzerinde birbirinden çok farklı bölgelerde, çok farklı anlayışlara sahip birçok toplum yaşar. Bu toplumlar, devletleri oluşturur. Toplumun temel yapı taşı ise aile olarak bilinmektedir. Bu nedenden dolayı da bir toplumun oluşmasında aile çok önemli bir rol üstlenmektedir. Toplum içerisinde yaşayan ailenin durumları, aynı zamanda toplumun da durumunu belirlemektedir. Bu yüzden toplumların daha refah içerisinde bir hayat sürdürebilmesi için, ailelere de düşen bazı sorumluluklar vardır.

Toplumun ferdi olan her birey, öncelikli eğitimini aile içerisinde alır. Her insan, dünyaya geldikten sonra kendisini ve etrafını taklit etme yöntemiyle öğrenir ve kişiliğini bu şekilde oluşturur. Düşünelim ki eğitimsiz bir ailenin çocuğu ve bu çocuğa saygı kavramı hiç bir zaman öğretilmemiş. O da tıpkı ailesi gibi saygısız bir birey olacaktır ve ileride, yetişkin bir insan olduğunda da bu huyu, toplumun düzenine de doğrudan zarar verecektir. Bir diğer örnek düşünürsekte eğitimli, bilgili bir ailenin yetiştirdiği bir çocuğu ele alalım. Bu çocuk, nerede nasıl davranması gerektiğini, diğerlerinin görüşlerine saygı duyması gerektiğini ve kurallara uyması gerektiğini bilir. Bu sebepten dolayı ileride de hem kendisine, hem milletine faydalı bir birey olur.

Bunun yanı sıra, bireylerin ekonomik durumu toplumun da ekonomik durumunu belirler. Eğitimsiz toplumlar, refah seviyesi düşük toplumlar olarak yaşamak durumundadırlar. Bu yüzden her ailenin öncelikli görevi, gelecekte toplumu oluşturacak olan bireyleri doğru ve bilgili şekilde yetiştirmesidir. Aksi takdirde toplum düzenini bozacak, insanların huzurunu kaçıracak bireyler meydana çıkacaktır.

Ailenin Toplumdaki Görevleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir