Akdeniz İkliminin Özellikleri

Bugün üzerinde Türkiye’mizin bulunduğu Anadolu toprakları, bulunduğu coğrafi konumun insan yaşamına elverişliliği sebebiyle insanlar tarafından çok eski yıllardan beri yaşam merkezi olarak bilinen ve kullanılmış olan bir yerdir. İklim şartlarının elverişli olması, su kaynaklarının bol olması sebebiyle geçmişten günümüze dek birçok uygarlık, bu topraklarda var olmuş ve yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Günümüzde de Anadolu toprakları incelendiğinde, farklı bölgelerde farklı iklim çeşitleri görüldüğünü söyleyebilmekteyiz. Bu farklılık, Türkiye’de üretilen tarım ürünlerinin çeşitliliğinin yanı sıra başka birçok konuda da farklılıklar yaratmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda Akdeniz ikliminin ne gibi özelliklerinin olduğundan bahsedeceğiz.

Akdeniz denizine kıyısı bulunan bölgelerde Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu iklim, Türkiye’nin güney kıyılarının yanı sıra İtalya, Sicilya, Yunanistan, Fransa, İspanya gibi ülkelerde de görülmektedir. Akdeniz ikliminin bulunduğu enlem, ekvatora yakın bölgede olduğu için bu iklimde kışlar ılık, yazlar ise sıcak geçmektedir. Soğuk, bu iklime uzak bir kavram olmaktadır.

Akdeniz ikliminin yıllık sıcaklık ortalaması 18-22 derece arasında olmaktadır. Yıl boyunca aldığı yağış miktarının çok büyük kısmı kış aylarında düşmektedir. Soğuk çok olmadığı için bu iklimde kar ve don olayları görülmesi nadiren olmaktadır. Metrekareye düşen yıllık yağış oranı 600-1000mm aralığında olmaktadır. Akdeniz ikliminde yetişen bitkiler de zeytin, zakkum, defne, kocayemiş gibi bitkiler olmaktadır. Yaz aylarında çok yüksek sıcaklıkların ölçüldüğü Akdeniz iklimi,  Türkiye’de Akdeniz bölgesinin yanı sıra Ege Bölgesi’nde de görülmektedir.

Akdeniz İkliminin Özellikleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir