Alfred Domett Kimdir?

Domett, Alfred (d. 20 Mayıs 1811, Cam- bervvell, Surrey – ö. 2 Kasım 1887, Londra, İngiltere), Yeni Zelanda başbakanı (1862- 63), şair, yazar ve siyaset adamı. Yazılarında Maorileri yüceltmesine karşın, Maori topraklarında baskıcı bir yönetimin kurulmasını desteklemiştir.

Cambridge’de öğrenimini tamamlayarak baroya kabul edildikten sonra, 1842’de Yeni Zelanda’ya göç etti. Kısa süren bir çiftçilik girişiminin ardından gazetecilik yapmaya ve siyasetle ilgilenmeye başladı. 1843’te Nelson Examiner’m yayın yönetmeni oldu. Sonradan Yeni Zelanda başbakanı olan Vali Sir George Grey tarafından Yasama Konseyi üyeliğine (1846) ve New Munster koloni bakanlığına (1848) atandı.

1848’de hükümette kamu işleri bakanı oldu. 1855’te ve 1860’ta parlamentoya seçildi. Maori topraklarının yönetimi konusunun bunalıma yol açtığı 1862’de hükümeti kurmakla görevlendirildi. İngiliz hükümetinin doğrudan Maori sorunlarıyla ilgilenmesi ve Maorileri denetim altında tutmak için oluşturulan askeri birliklerin masraflarını karşılaması gerektiğini ileri sürdü. Savaşın yeniden başlamasıyla başbakanlıktan ayrıldı. Aynı yıl arazi işleri bakanı oldu. 1865’te de arazi sicili genel müdürlüğüne atandı. Yasama Konseyi’ne de girdiğinden, bu görevinin yanı sıra hükümete danışmanlık yapmaya başladı. 1870’te hükümette görev yapan kişilerin ücretli olarak çalışmasını yasaklayan bir yasanın çıkarılmasına karşın, arazi yönetimi konusundaki yeteneğinden dolayı bu uygulamanın dışında tutuldu. 1871’de emekliye ayrılarak İngiltere’ye döndü. Romantik bir destan olan Ranolf and Amohia (1872; Ranolf ve Amohia) gibi kitaplar yayımladı.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir