Anne ve Babalar Çocukları İçin Hangi Özverilerde Bulunurlar

Erişkin çağa gelmiş birçok insan, kendisine ait hayat tecrübelerini paylaşabileceği, onu kendi isteği dahilinde yetiştirebileceği bir çocuk ister. Ebeveynler, dünyaya gelen çocuklarını onlardan bir parça taşıdıkları için sonsuz şekilde sever ve koruyup kollarlar. Ebeveynlerin yaptığı iyi ya da kötü her türlü davranış, aslında onların çocuklarını koruma içgüdüsünden ortaya çıkmaktadır. Koruma amaçlı yapılan uygulamalar bazen doğru bazen de yanlış olabilir. Ama içlerinde mutlaka iyi niyet olmaktadır.

Aileler, dünyaya gelen çocuklarını herşeyden sakınarak büyütürler. Ebeveynler, kendi başlarına gelen aksiliklerin, sorunların, ya da kendilerinin hayatta yaptıkları hataların çocukları tarafından tekrarlanmasını istemezler. Bu nedenden dolayı da hayatın her alanında çocuklarına karşı sonsuz bir özveri beslerler. Onları hayata hazırlamaya çalışır, her zaman mutlu ve sağlıklı olduklarını görmeyi arzu ederler.

Bunu sağlamak için ailedeki çeşitli fertlere çeşitli görevler düşer. Örneğin babalar, çocuklarını koruyucu ve kollayıcı davranırken anneleri de fiziki korumanın yanı sıra onlara ruhsal, manevi korunma duygusunu hissettirir. Diğer sevgilerden çok daha farklı olan anne sevgisi, çocuğuna karşı her zaman sonsuz ve karşılıksız duyulan sevgidir. Anne, her ne şart altında olursa olsun çocuğunu ömrü hayatı boyunca sever ve onu her zaman kollamaya çalışır.

Ebeveynler, kendi hayatlarını çocuklarına adayarak onlara çok büyük bir özveriyle yanaşır. Kimisi uygulamada bunu başaramıyor olsa bile her aile büyüğümüzün niyeti her zaman bu olmuştur ve olacaktır.

Anne ve Babalar Çocukları İçin Hangi Özverilerde Bulunurlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir