Artan Hava Kirliliği İle Teknolojik Gelişmeler Arasındaki İlişki

İnsanlık, var olduğu tarihten itibaren doğayı, kendisinin hayatını kolaylaştıracak şekilde kullanmış ve bunun sonucunda da ortaya teknolojik gelişmeler çıkmıştır. Teknoloji, en fazla sanayi devriminin ortaya çıkması ile birlikte gelişmeye başlamıştır. Sanayi devrimi ile birlikte üretimde insan emeğine olan ihtiyaç azalmış ve üretimde makineler kullanılmaya başlamıştır. Bu sayede üretim miktarında çok önemli derecede yükselme sağlanmıştır. Peki bu yükselme, insanlığın faydasına mı olacaktır yoksa zararına mı?

Üretimin artması ile birlikte dünyada tüketimde önemli derecede artmıştır. Üretim sağlayan makinelerin çalışması için de tabii ki bir enerji gerekecektir. Bu enerjinin tüketimi ile birlikte ise hava kirliliği git gide artmaya başlamıştır. Sanayi tesislerinin neredeyse tamamı, doğaya önemli derecede zarar veren gazlar veya atıklar da üretmektedir. Bununla birlikte teknolojik ürünlerde de seri üretime geçilmesi dünyadaki madenlerin tüketilmesine, buna karşılık olarak zaman içerisinde kullanılamaz hale gelen bir sürü atık ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Örneğin araba üretiminde seri üretime geçilmesi ile birlikte günümüzde neredeyse herkes bir araç kullanmaktadır. Bu araçların tükettiği yakıt, doğaya ileride geri dönüşü olmayacak kadar zehirli gazlar salmaktadır. Bu verilere bakarsak, teknolojinin bizlere sonsuz yararlar sağlamasının yanında, onu bilinçsiz kullanmaya devam ettiğimiz takdirde bizlerin sonunu getirebilecek nitelikte de olduğunu görebiliriz. İnsanların yürüttüğü teknoloji faaliyetleri sebebiyle doğaya verdiği zarar, bir gün geri dönülemeyecek seviyelere gelecektir. Buna göre teknolojinin bizlere yarar mı, zarar mı getirdiği kişiler tarafından tartışma konusu olabilecek bir durumdur.

Artan Hava Kirliliği İle Teknolojik Gelişmeler Arasındaki İlişki Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir