Atatürk Sanayinin Gelişmesine Neden Önem Vermiştir

Osmanlı Devleti, güçlü zamanlarında dünyanın neredeyse her ülkesi üzerinde hükmetme gücü bulunan bir devletti. Sahip olduğu hoşgörü, adalet gibi kavramlar onu dünyanın en güçlü imparatorluğu haline getirmişti. Ancak devlet yöneticileri, sahip oldukları gücün ihtişamına kapılmışlardı. Bu sebepten dolayı özellikle Avrupa’da yaşanan birçok gelişme, Osmanlı Devleti tarafından takip edilememiş, devlet birçok konuda Avrupa ülkelerinden geriye düşmüştü. Yaşanan Kurtuluş Savaşı’nın ardından kurulan yeni, modern Türkiye Cumhuriyeti’nde ise ilk iş, Avrupa’nın bilim ve teknoloji konusunda yakaladığı yenilikleri Türkiye’ye getirerek, Türkiye’yi de eskiden olduğu gibi güçlü bir ekonomi sahibi yapmaktı.

Bunun için ilk iş ise o dönemlerde dünya için kritik önem taşıyan sanayi alanında gelişmeler yapılmasıydı. Atatürk, sanayi alanında yaşanacak olan gelişmelerin ülkeyi ekonomik anlamda çok ileri taşıyacağını iyi biliyordu. Bu sebepten dolayı da bu konunun üstünde hassasiyetle durarak sanayinin geliştirilmesi için sürekli yol haritaları çizmiştir. Atatürk, sanayi alanında gelişmiş bir ülkenin ekonomisinin de iyi olacağını, ekonomisi iyi bir ülkenin de her anlamda kendisini geliştirerek tam bağımsızlığını kazanabileceğini biliyordu. Günümüzde dünya ülkelerine baktığımızda üreten ülkelerin güçlü konumda, tüketen ülkelerin ise güçlülerin kölesi konumunda olduğunu görmekteyiz. Bu sebepten dolayı Atatürk, her alanda olduğu gibi sanayi alanında da ülkesini geliştirmeyi arzu etmiştir.

Onun döneminde devlete bağlı olan birçok sanayi birimi hayata geçirilerek buralarda üretime başlanmıştır. Bu sayede kısa zamanda ülke ekonomisinde de önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Ekonomik gelişme, beraberinde bilim, teknoloji, eğitim gibi konularda da gelişmeyi getirmiştir.

Atatürk Sanayinin Gelişmesine Neden Önem Vermiştir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir