Bahar İle İlgili Kompozisyon

Doğanın bütün cömertliğini insanoğluna tekrar göstermek için geri döndüğü bahar mevsimi, insan ruhuna dokunan bir çok yeniliğin ve güzelliğin de habercisi olma özelliğine sahiptir. Bir yeniden doğuş olan bahar, insana gösterdiği ve yaşattığı güzelliklerle insan ruhunun da aynı doğa gibi yeniden doğmasını ve güzelleşmesini sağlar. Doğanın bu cömertliğini, güzelliğini ve yeniden doğuşunu hissedebilen ve anlayan insanların yüzlerinde bu güzelliğin yansıması hemen belirir.

Baharın başlaması ile birlikte kış aylarında geçirilen soğuk, kasvetli günler hemen geride bırakılır ve yazın yapraklarını döküp güzelliğinden vazgeçen ağaçlar tekrardan küçük çiçekler patlatmaya başlarlar. Güneş, yaşanan soğuk günlerin ardından insanlara tekrardan yüzünü gösterir ve sıcaklığını hissettirir. Topyekün bir yeniden doğuş olarak adlandırabileceğimiz baharın insan ruhu üzerinde de çok büyük olumlu etkileri olur. Doğayı seven insanlar, ondaki bu güzel değişimi hemen görürler ve ruh halleri de bununla birlikte olumlu olarak değişir, tıpkı ağaçların çiçek patlatması gibi onların da ruhlarında en az doğanın bize sunduğu güzellikler kadar güzellikler belirir. İnsanlar, telaşlarından arınır, mutlu olur ve etraflarındaki şeylere pozitif bir bakış açısıyla bakmaya başlarlar. Ruhlarına barış ve huzur duyguları yerleşen insanlar kendilerine ve çevresindekilere daha da çok mutluluk saçarlar. Bu sebepten dolayı bahar, doğada olduğu gibi insanda da bir yeniden doğuşu sembolize eder.

Bahar, her bir insanoğlu için değişimi ve güzelliği ifade etmektedir. Onu anlayabilen ve hissedebilen insanlar, baharın güzelliğini tıpkı bir ayna gibi ruhlarından ve yüzlerinden yansıtırlar. Bu açıdan baharın varlığı ve güzelliği, ruhumuzda hissettiğimiz huzur duygusunun varlığını sürdürebilmesi adına önemli bir rol oynamaktadır.

Bahar İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir