Başarılı Öğrencilere Özel Okul Teşviği

Türkiye’de, özel eğitim kurumlarında eğitimlerine teşvik ile devam eden 120 bin öğrenci bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu sayının önümüzdeki yıl içerisinde 350 bine çıkarılmasının planlandığı açıklandı. Buna göre, özel eğitim kurumlarında okuması için 230 bin kişiye daha teşvik verilmesi planlanıyor.

MEB tarafından yapılan açıklamada, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde toplamda 350 bin öğrenciye teşvik verileceği söylenildi. Bakanlığın geçen yıl 166 bin 563 öğrenciye, özel eğitim kurumlarında okumaları için teşvik verdiği biliniyor. Özel eğitim kurumları teşvik projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okullara 346 milyon 602 bin lira ödeme yapıldı. Yapılan teşvik kapsamında okul öncesi eğitim alan öğrenciler için 2 bin 680 lira, ilkokul öğrencileri için 3 bin 220 lira, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler için ise 3 bin 750 lira olarak belirlenen ödemeler, öğrencinin eğitime devam ettiği okullara yapılıyor.

Teşvikten en çok yararlanan öğrencinin bulunduğu birinci il, 59 bin 121 öğrenci ile İstanbul oldu. İstanbul’u 25 bin 825 öğrenci sayısıyla bir başka büyükşehir olan Ankara takip ediyor. Üçüncü sırada ise 15 bin 178 öğrenci ile İzmir bulunuyor. Açıklanan verilere göre teşvik alan öğrenci sayısının en düşük olduğu il 111 öğrenciyle Artvin ilimiz oldu.

Bu sene mezun olarak programdan çıkarılacak öğrencilerin yerine yenilerine teşvik verilmeye devam edilecek. 2016-2017 eğitim öğretim yılı için ise ekstradan 230 bin öğrenciye daha teşvik verilmesi hedefleniyor. Verilecek teşviklerin dağılımı ise okul öncesi eğitim için 20 bin öğrenci, ilkokul ve ortaokul için 50’şer olmak üzere toplam 100 bin öğrenci, lise ve temel lise düzeyi için ise 110 bin öğrenci şeklinde belirlendi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir