Bilimsel ve Teknolojik Gelişmeler Gelecekteki Yaşantımızı Nasıl Etkileyecektir

İnsanlık, var olduğu süre zarfı boyunca hayatını değiştirecek ve geliştirecek gelişmeler kaydetmiştir. Bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler de bu gelişmelerden olmuştur. İnsan, aklını ve mantığını kullanarak hayatını kolaylaştıracak makineler icat etmeyi başarmıştır. Eski yıllarda birçok insanın yoğun emeğiyle gerçekleştirilen bir iş, günümüzde gelinen noktada bir makine yardımıyla kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bilim ve teknoloji alanlarında yaşanan her türlü gelişmenin insan hayatını önemli derecede değiştirdiğini söyleyebilmek mümkündür. Örneğin son yıllarda hayatımızda aktif olarak kullanmaya başladığımız Facebook uygulaması, toplumlarda kültürel anlamda da birçok değişikliğe sebep olmuştur. Bununla birlikte cep telefonları sayesinde görüntülü bir şekilde anlık konuşma yapabilmek mümkündür. İnsanlık, bu noktaya gelmeden önce, eski çağlarda, ateşten çıkan duman ile birbirleriyle haberleşiyorlardı. Arada yaşanan farkı düşündüğümüzde, ileride de ne kadar daha ileriye gidebileceğimizi tahmin etmek mümkün olacaktır.

Teknolojik gelişmeler, bir yandan insan hayatını kolaylaştıracak şeyleri beraberinde getirse de bu gelişmelerin insanların manevi değerlerinden de birçok şey aldığı, bazı konularda insanlara zararlı olduğu bilinmektedir. Örneğin icat edilen televizyon sayesinde her türlü haber, program gibi şeyleri seyrederek bilgi sahibi olmak mümkün olsa da, bazı güçler medya organlarını ellerinde tutarak toplumların yaşantılarını diledikleri gibi yönlendirip, onları köleler haline getirebilmektedirler. Bu yüzden bu gelişmelerin bizleri nasıl etkileyeceğini aslında bizler belirlemekteyiz. Eğer bilim ve teknolojinin sadece bizlere faydalı olan yönlerini ayırıp bunları hayatımıza sokmayı başarabilirsek, bu gelişmelerden de olumlu etkilenmiş oluruz.

Bilimsel ve Teknolojik Gelişmeler Gelecekteki Yaşantımızı Nasıl Etkileyecektir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir