Bir Haber Gazetede Yayınlanana Kadar Hangi Aşamalardan Geçer

Habercilik mesleği, çok kapsamlı ve titiz bir çalıştırma gerektiren bir meslektir. Bir haber, bizlere televizyon ve gazete aracılığıyla sunulana kadar bir çok kişinin elinden geçer ve uzun bir yolculuk sonrasında bizlere ulaşır. Bu aşamalarda haber incelenir, metin hazırlanır, haberin içeriği ve önemi araştırılır, bir kişinin ya da kuruluşun hak ve özgürlüklerini ihlal edip etmediği konusunda da detaylı bir inceleme yapılır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, bir gazete haberinin bizlerin önüne gelene kadar nasıl bir serüvenden geçtiğini sizlere anlatacağız. Siz de bu konuda içinde merak uyananlardansanız, Bir Haber Gazetede Yayınlanana Kadar Hangi Aşamalardan Geçer adlı yazımızı okuyarak merakınızı giderebilirsiniz.

Çeşitli kaynaklar aracılığı ile tespit edilen olayların, bir haber değeri taşıyıp taşımadığı ilk üstünde bulunulması gereken konudur. Bir kedinin sütü içiyor olması gayet olağan olup haber niteliği taşımıyor vaziyetteyken, ülke ekonomisinde yaşanan ve halkı da ilgilendiren önemli bir gelişme haber olma niteliği taşır. Bu yüzden haber yaparken öncelikle olayın ne olduğu, nasıl olduğu, neden olduğu, ne zaman olduğu ve nerede olduğu ve kimi ilgilendirdiği soruları ele alınarak incelenir. Haberciler, bu soru kuralına 5N1K derler. Daha büyük kitleleri ilgilendiren haberler, haber olma değeri yüksek haberlerdir.

Öncelikle haber ile ilgili yeterli bilgi toplanarak, bu konuda editörler tarafından uygun bir metin hazırlanır. Haber hazırlanırken genel olarak kanıtlanmamış bilgiye çok fazla yer verilmez. Daha sonra editörler tarafından hazırlanan haberler kontrol edilir ve doğrulaması yapılır. Denetim aşamasından başarıyla geçen haberler ise ilgili kanallar aracılığıyla okuyucuya ulaşmak üzere hazırlanılır.

Bir Haber Gazetede Yayınlanana Kadar Hangi Aşamalardan Geçer Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Gönderebilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir