Bir Şehirde Neler Neden Olmalıdır

Günümüzde, ülkemizde yaşam sürdüren insanların çok büyük bir bölümü şehirlerde yaşamaktadır. Eski dönemlerde insanlar, yoğun olarak köylerde yaşıyorlardı. Köy içerisinde tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürüterek geçimlerini sağlıyorlardı. Ancak gelişen teknoloji ve dünya sonucunda insanlar artık yaşamın daha kolay olarak görüldüğü şehirlerde hayat sürdürmektedirler. Köylerden şehre bir anda fazla miktarda göç olması, beraberinde çeşitli sorunları da getirebilmektedir. Bu sorunların çözümüne devlet insanları tarafından ulaşılmaya çalışılsa da her türlü problemi kısa sürede çözmek mümkün olmamaktadır. Peki insanımızın bu derece rağbet ettiği şehirler, nasıl olmalıdır? Şehirlerde neler olmalıdır?

Nüfus miktarı ve yoğunluğu, kırsal alana göre çok daha yüksek olan yerleşim yerlerine şehir adını vermekteyiz. Şehirlerde nüfus miktarı fazla olduğu için çeşitli problemler de baş gösterebilmektedir. Bu sorunların en başında güvenlik sorunu gelmektedir. Güvenlik sorununu ortadan kaldırmak ve insanları refah içerisinde yaşatmak için şehirlerde öncelikle polisler ve karakollar olmalıdır. Bununla birlikte şehirlerdeki eğitim kurumlarının sayısını da çoğaltmak gerekmektedir. Çünkü büyük şehirlerde öğrenciler, 30-40 kişilik sınıflarda eğitim görmektedirler ki bu durum, sağlıklı bir eğitim verilmesi karşısında bir engeldir. Ayrıca şehirlerde yaşayan insanlara sağlık hizmeti ulaştırabilmek de, refah seviyesinin yüksek olması açısından çok önemlidir. Bu nedenle hastaneler ve sağlık ocakları kurulmalıdır.

Şehirlerde hayat, hızlı şekilde ilerlediği için insanların kısa sürede uzak mesafelere ulaşmaları gerekebiliyor. Bu sebepten dolayı da devletin bu bölgelere uygun ulaşım sistemleri, trenler, otobüsler koyması gerekir ve bunların da seyahat edeceği tren yolu, otoyol gibi yapıları da inşa etmesi gerekmektedir.

Bir Şehirde Neler Neden Olmalıdır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir