Çin Ülkesinin Genel Özellikleri

Asya kıtasının en doğu kısmında bulunan Çin, dünyadaki en eski medeniyetlerden bir tanesidir. Çin, Asya’nın çok büyük bir bölümünü kapsayan topraklara sahip olan bir ülkedir. Çok eski yıllardan beri sahip olduğu güç, kendisini dış güçlerden iyi bir şekilde koruması gibi sebeplerden dolayı nüfusu, yıllar boyunca önemli derecede artmıştır. Günümüzde hala Çin, sahip olduğu güçlü ekonomi ve köklü tarih nedeniyle dünya çevresinden birçok insanın ilgisini çeken bir ülke konumundadır.

Yüzölçümü çok büyük olan bu ülke, yüzölçümü konusunda dünya üçüncüsüdür. Doğu Asyada bulunan Çin’in doğu kısmında Kore, kuzeyinde Rusya, batısında Afganistan, Pakistan, güneyinde ise Hindistan ve Vietnam ülkeleri vardır. Ülkenin doğu kısmında ise Büyük Okyanus vardır.

Çin medeniyetinin günümüzden yaklaşık 3000-3500 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Bu köklü uygarlık hakkında yapılan araştırmalar sonucunda Çin’i yönetmiş ilk hanedanın Hya ve Şang isimli sülaleler olduğu tahmin edilmektedir. Bu sülalelere ait pek bir bilgi bulunmamakla birlikte Şang isimli sülalenin, milattan önce 1400-1000 seneleri arasında Çin’e hakim oldukları tahmin edilmektedir.

Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti olarak yaşamına devam eden ülkenin nüfusu, 2 milyarı aşmış durumdadır. Bu sebepten dolayı ülkede çeşitli sorunlar da baş gösterir. Sahip olduğu yüksek sanayi potansiyeli nedeniyle Çin’in şehirlerinde ne yazık ki hava kirliliği çok yüksek düzeydedir. Uzun yıllar boyunca dışarıyla bağlantısı kesik bir şekilde yaşam sürdüren Çin, son yıllarda yapılan çalışmalar ile birlikte diğer ülkelerle de ticari ilişkilerini geliştirmiş ve bu sayede de son yıllarda büyüme hızını her yıl yaklaşık %10 olarak belirlemiştir.

Çin Ülkesinin Genel Özellikleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir