Çocuk Eğitiminde Aile mi Okul Mu Etkilidir

Dünya üzerinde varlığını sürdüren toplumlarda gelişmişlik seviyeleri, toplumun eğitim seviyesinin yüksek olması ya da olmaması kriterine göre belirlenmektedir. Toplum içerisindeki fertlerin, başarılı bir eğitim hayatı yaşamaları durumunda hem kendilerine, hem de vatanlarına daha faydalı olduklarını söyleyebilmek mümkündür. Eğitimli toplumlar, refah düzeyi yüksek toplumlar olarak varlıklarını sürdürürken, aynı zamanda maddi olarakta kendilerine yetebilmektedirler. Bununla birlikte bilim, teknoloji gibi tüm insanlığa faydası olan alanlarda da eğitimli toplumların önemli gelişmeler kaydettiklerini görürüz. Peki gerçek bir eğitim nasıl olur? Eğitimde okulda öğrenilen veriler yeterli midir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

Bir çocuk, dünyaya sıfır bir şekilde hiç bir bilgiye ve veriye sahip olmadan gelir. Onun ileride sahip olacağı anlayışın temelleri, ailesiyle yaşadığı şeyler sayesinde atılır. Yani bir insanın ilk ve en önemli öğretmenleri ailesi olmaktadır. Okulda öğrenilen şeyler, sadece teorik bilgilerdir. Çocuğa bu bilgilerin verilmesinin yanı sıra aynı zamanda bu bilgileri nasıl işleyeceği, nasıl yorumlayacağı da öğretilmelidir. Bu yüzden aile, bu konuda çok büyük bir rol oynamaktadır.

Çocuğun ilk yaşlarında aile içerisinde alacağı eğitim, ileride onun kişiliğini belirleyici nitelikte olacaktır. Okulda aldığı eğitim ise onun mesleğini belirleyici nitelikte olacaktır. Sağlam bir kişilik sahibi olmadan, sahip olunan hiç bir bilginin de faydası olmayacaktır. Bu yüzden okulun eğitim konusunda önemli olduğu kadar, ailenin de çocuğuna vereceği eğitim, onu hayata hazırlama stili çok önemlidir.

Çocuk Eğitiminde Aile mi Okul Mu Etkilidir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir