Çocukların Öğütten Çok Örneğe İhtiyacı Vardır Sözü İle İlgili Yazı

Her bir çocuk, dünyaya saf ve temiz bir halde sıfır bir zihinle gelir. Okul, aile, arkadaş çevresi gibi kavramlar, onun kişiliğinin gelişmesinde çok önemlidir. Çocuk, erken yaşta kendisine güzel örnekler görür ve bu sayede sağlam bir kişiliğe sahip olursa, burdan elde ettiği bilgiler ile birlikte hayatı boyunca başarılı, çalışkan, kendisine ve etrafına faydalı bir birey olacaktır. Zihinleri açık, sağlıklı bireyler yetiştirmek devletlerin de güçlenmesinde, refah seviyelerinin yükselmesinde çok önemli rol oynayacaktır.

Çocuklar, gelecek nesil oldukları için aynı zamanda bir ülkenin, bir toplumun geleceğini temsil ederler. Onlara verilecek eğitimin niteliği de toplumun gelecekteki yerini belirleyici nitelikte olacaktır. Çocuklar, hayata sıfır bilgiyle geldikleri için hayat ile ilgili herşeyi çevresindekilerin sözlerinden ve yaptıklarından öğrenir. Ve büyüdükçe, bu öğrendiklerini taklit ederek kendisine bir kişilik geliştirir. Bu yüzden öğütler, tabi ki çocuklar için önemli olabilir, ancak bundan da önemlisi davranışlardır. Çocuklar, kendisi dediği gibi davranmayan kişilerin söylediklerine önem vermezler. Onlar için sözlerden önemli olan şey davranışlardır. Çünkü onlar, etrafında gördükleri davranışları taklit ederek kendilerini hayata hazırlarlar.

Bu sebepten dolayı çocuklarımıza öğüt vermek yerine onlara davranışlarımızla örnek olmalı, onlara eğitimlerini bu şekilde vermeliyiz. Örneğin sigara kullanan bir baba, sigarayı kullanmaması konusunda çocuğuna tavsiye verirse bu tavsiyesi büyük ihtimal yerini bulmayacaktır, çünkü çocuk, eğer kötü birşey olsa babam da bunu kullanmazdı diye düşünecek ve muhtemelen kendisi de kullanacaktır.

Çocukların Öğütten Çok Örneğe İhtiyacı Vardır Sözü İle İlgili Yazı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir