Çoğulcu ve Çoğunlukçu Demokrasi Nedir

İnsanlık tarihi boyunca dünyada genellikle sadece güçlü olan bir kişinin sözüne göre yönetilen devletler var olmuştur. Bu devletlerin hükümdarları vergileri belirleme, savaş açma, yasaları düzenleme gibi her türlü hakka sahipti. Hükümdarın sözünün üstüne hiç bir gücün söz söyleme hakkı yoktu. Ancak bu durum altında ezilen ve bu durumun değişmesi için yıllar boyu çaba gösteren insanlar, sonunda dünyada bazı şeyleri değiştirmeyi başarmışlardır ve dünyada artık insan odaklı düşünen demokratik yönetim anlayışına sahip ülkeler görülmeye başlamıştır. Demokrasi, dili, dini, ırkı, maddi varlığı ne olursa olsun her insanın kanunlar önünde eşit sayılması anlayışını benimseyen bir yönetim biçimidir. Demokrasinin de kendi içerisinde çeşitleri vardır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, sizlere demokrasinin ne gibi türlerinin olduğunu ve bu türlerin ne gibi özelliklere sahip olduğunu anlatacağız.

Öncelikle ‘Çoğulcu Demokrasi’ anlayışını benimsemiş ülkelerde, çoğunluğa sahip olmak aynı zamanda mutlak güce sahip olmak anlamına gelmemektedir. Bu anlayışta yönetime ülkede yaşayan herkesin katılması ve fikir beyan etmesi esas alınmıştır. Bu sayede aynı zamanda ülkede yaşayan azınlıkların da haklarını melis içerisinde birileri temsil edebilmektedir.

Çoğunlukçu demokrasi anlayışı da yönetimde çoğunluğun aynı zamanda mutlak hakimiyete sahip olması anlamına gelmektedir. Bu anlayışta mutlak hakimiyete sahip olan grup, yasaları da değiştirebilme ve düzenleyebilme hakkına sahip olur. Ancak böyle bir hak olmasına rağmen anayasaya aykırı bir yasa çıkarıldığı düşünülürse buna itiraz edilebilir ve mahkeme incelemesi sonucunda bu karar iptal edilebilirdi.

Çoğulcu ve Çoğunlukçu Demokrasi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir