Demir Suda Batar Gemiler Neden Batmaz

Gemiler niçin suda batmaz? Ya da bir gemi suda batmazken bir demir nasıl suya batabilir? Bir demirin suya batma sebebi nedir? Bir demir suda batarken tonlarca ağır olan yüklerin taşımasını gerçekleştiren gemiler neden suya batmıyor? Bu ve bunun gibi günlük hayatta insanın çok sık karşı karşıya kaldığı bu durumlar ile ilgili soruların cevaplarına ya da bu konu ile ilgili çok daha fazla bilgiye, sizler için düzenlediğimiz bu Demir Suda Batar Gemiler Neden Batmaz adlı yazımız aracılığı ile ulaşım sağlayabileceğinizi bilmenizi isteriz.

Öncelikle bir geminin neden suya batmadığını açıklayalım. Sıvının bir kaldırma kuvvetinin olduğunu göz önünde bulundurucak olursak, bu kaldırma kuvvetinin cismin tabanı ile alakalı olduğunu görebiliriz. Örneğin tonlarca ağırlıkta olan herhangi bir geminin ağırlığı tüm yüzeye yayılmaktadır. Bu sebepten dolayı cismin taban kısmının ve cismin tüm ağırlığının suda batmıyor olması ile bir alakası bulunmaktadır. Demir de bu durumda olmadığı için direk suyun içine batacaktır.

Başka örnekler ile bu durumu daha iyi anlamanız sağlanabilir. Örneğin bir kilo ağırlığında olan bir terazi ağırlığını düşünelim. Bu bir kilo ağırlığında olan terazi ağırlığını suyun içerisine bıraktığınızda, o terazi ağırlığının suya battığını göreceksiniz. Fakat aynı şekilde yine bir kilo ağırlığında olan herhangi bir tenekeyi suyun içerisine bıraktığınızda bu tenekenin suya batmadığını ve suyun üzerinde olduğunu göreceksiniz.

Demir Suda Batar Gemiler Neden Batmaz Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize İletebilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir