Demir Yolu Ulaşımının Gelişmesi Ülke Kalkınmasına Nasıl Bir Katkı Sağlar

Eski yıllarda insanlar, ulaşım ihtiyaçlarını at ve eşek gibi hayvanların yardımlarıyla gidermekteydiler. Bu dönemde bugün çok kısa olarak bilinen yolculuklar uzun zaman alıyor, kişiler bir ülkeden diğer ülkeye gidip geri gelmek için neredeyse yıllarını harcıyorlardı. Kısacası, eski zamanlarda ulaşım başlı başına bir sorun halindeydi. Ancak zaman içeriside yaşanan gelişmeler sayesinde bu durumun seyri değişmiştir.

Avrupa’da başlayan sanayi devrimi ile birlikte insan, artık insan ve hayvanların yaptığı birçok şeyi daha seri bir şekilde makinelere yaptırmaya başlamıştır. Makineler, onlara sağlanan enerji ile insanın veya hayvanın yapabileceği işten çok daha fazlasını çok daha bir kısa sürede halledebilmektedir. Demir yolu ağlarının gelişmesi de tam olarak bu zamanlara denk gelmektedir. Buharla çalışan makinelerin üretilmesi ile birlikte öncelikle Avrupa’da, sonrasında tüm dünyada demir yolu ağları inşa edilmiştir. Peki ulaşımda devrim niteliğinde olan demir yolu ağları, ülkelere ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Demir yolu ağları sayesinde daha çok iş, daha kısa sürede halledilebilmektedir. İnsanlar, bir yerden bir yere daha hızlı seyahat ederler. Bununla birlikte demir yolunun daha az bir masraf ile daha çok insanı ya da yükü taşıma özelliği de vardır. Bu durumlar sayesinde ülkeler arasındaki insan transferleri çoğalmış ve hızlanmış, ülkeler arasındaki kültürel etkileşim de çoğalmıştır. Demir yolu ağı bulunan şehirlere ve ülkelere daha çok insan ziyarete ya da çalışmaya gelmiştir. Demir yolu sanayi alanında da üretilen ürünlerin taşınması için kullanılmıştır. Bu sayede de ekonomik gelişmeler kaydedilmiştir.

Demir Yolu Ulaşımının Gelişmesi Ülke Kalkınmasına Nasıl Bir Katkı Sağlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir