Denizler ve Okyanusların Özellikleri

Dünyanın yaklaşık üçte ikilik bir kısmı su dolu alanlardan oluşmaktadır. Kara parçalarının etrafında bulunan okyanuslar ve denizler bulunmaktadır. Bu büyük su kütleleri, sahip oldukları bazı özellikler ışında birbirinden ayrılmaktadırlar. Bizler de bu ayrımları iyi bilmemiz durumunda okyanus ve denizlerin ne olduğunu anlayabilmemiz mümkün olacaktır. Sizler de iki su kütlesi arasındaki farkı öğrenerek bu ayrımı daha iyi yapmak isterseniz sizler için hazırladığımız bu yazıyı takip ederek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Okyanus adı verilen su kütleleri, denizlere göre daha büyük alanları kaplayan su kütleleridir. Bununla birlikte okyanusların derinliği de denizlere göre çok daha fazla olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı deniz adı verilen bölgelerin dip kısımlarında gerektiği zaman araştırmalar yapabilmek mümkünken, basınç sebebiyle okyanusların çok fazla derinliklerine inebilmek pekte mümkün değildir. Okyanuslar, daha derin su kütleleri olduğu için buralarda yaşayan canlılar da hem daha çeşitlidir hem de canlıların boyutları denizlere göre daha büyüktür. Balinalar, köpekbalıkları gibi hayvanlar okyanuslarda yaşam sürdürürler.

Okyanuslarda yaşanan dalga, akıntı gibi durumlar denizlere göre çok daha fazla olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da buralarda gemilerin hareket etmesi de zor olmaktadır. Büyük okyanuslarda, gemiciler gemilerinin boyu kadar dalgalarla karşılaşmakta ve mücadele etmektedir. Bununla birlikte iki su kütlesi arasındaki tuz oranları da farklılık gösterebilir. Bu da iki su kütlesi arasındaki canlı çeşitliliğini etkilemektedir.

Denizler ve Okyanusların Özellikleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir