Dieudonne Dolomieu Kimdir?

Dolomieu, Dieudonne (d. 23 Haziran 1750, Dolomieu, Tourdu Pin yakınları – ö. 26 Kasım 1801, Château-Neuf, Saöneet- Loire, Fransa), dolomit mineraline adını veren Fransız jeolog ve mineralogtur.

Çocukluğundan başlayarak Malta Şövalyeleri örgütünün bir üyesi olan Dolomieu, düelloda bir şövalye biraderini öldürdüğü için 19 yaşında ölüme mahkûm edildi. Sonradan affedilen Dolomieu doğa bilimleri alanında daha önceden başlatmış olduğu çalışmalarını sürdürdü ve askerlik görevini tamamladıktan sonra İspanya, Sicilya, Pireneler ve İtalya’nın Calabria bölgelerini gezdi. 1789-90 arasında Alpler’de araştırmalar yaptı ve 1791’de dolomit mineralini tanımladı.

1798’de Napoleon’un Mısır seferine katılan Dolomieu, ülkesine geri dönerken yolda tutuklandı ve Messina’da hapsedildi. Cezaevinde kaldığı süre içinde, başlıca bilimsel incelemesi olan Sur la philosophie mineralogique et sur l’espece minerale (1801; Mineral Türleri ve Mineraloji Felsefesi Üzerine) adlı çalışmasını, bir İncil’in kenar boşluklarına yazdı.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir