Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Neden Önemlidir

Dünya üzerinde yaşayan insanlar, binlerce yıldır neden yaşadıklarına anlam vermeye çalışmış, anlam verebilmek için kendilerine çeşitli sorular sormuşlardır. Yaşamlarına anlam vermek isteyen insanlar, onları yaratan yüce bir varlığın olduğuna inanmışlardır. Bu inanış, zaman içerisinde insanlarda din anlayışını oluşturmuştur. İnsanoğlunun din yolculuğu, çok uzun bir süreçtir. İlk insanın yaratılmasından itibaren insanlar, çeşitli yollardan onları yarattığına inandıkları varlıklara tapınmışlardır.

Bu sorulara anlam verebilmek için dünyaya peygamberler gönderilmiştir. Peygamberler, insanları Allah’ın yarattığını söylemiş, onlara dünyada ve öteki dünyada mutlu bir insan olmanın formüllerini açıklamaya çalışmış, insanları iyi niyetli olmaya ve iyi işler yapmaya davet etmişlerdir. Dünya üzerinde en çok inanılan dinlerden 3 tanesi islam, hristiyanlık, yahudiliktir. Bu dinlerin peygamberleri, farklı zaman dilimlerinde dünyada yaşamış, insanları doğru yola sevk etmek için çaba sarf etmişlerdir. Bu noktada düşünüldüğünde, bazı öğrencilerin kafasında ”din kültürü öğrenmek benim ne işime yarar” gibi sorular belirebilir. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, öğrenciler bugünkü dini düşüncenin ve ibadetlerin temelini ve nereden geldiğini anlamaları için, din kültürü dersine tabii tutulurlar.

Türkiye, nüfusunun çok büyük bir kısmı müslüman olduğu için din kültürü dersinde ağırlık islam üzerinedir. İslam, insanlara her zaman iyi olmayı, hoşgörülü olmayı, Allah’ın yarattığı mükemmel bedenin içerisinde aynı zamanda mükemmel davranışlara sahip olmayı emreder. Bu yüzden dinini iyi bilen bir insan kendisine, çevresine ve dünyaya en fazla fayda sağlayan huzurlu ve mutlu bir insan olarak yaşamını sürdürebilir. İnsanların varoluşlarına anlam verebilmek, onları iyi ve huzurlu bireyler haline getirebilmek için okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretilir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Neden Önemlidir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir