Doğal Kaynakların Kalkınmaya Etkisi

Ülke içerisinde gerçekleştirilen her türlü faaliyet, ekonomik bir kaynağa ihtiyaç duymaktadır. Dünya üzerinde refah seviyesini yükseltmeyi başarmış, halkını huzurlu bir şekilde yaşatmayı başaran ülkelerin, ekonomi alanında çok ileride olduklarını görmekteyiz. Sınırları içerisinde bulunan imkanları en verimli şekilde işlemeyi, onlardan faydalanmayı başaran ülkeler, refah seviyesi yüksek ülkeler olarak dünya üzerindeki varlıklarını sürdürmektedirler. Türkiye de, eski yıllarda çok fazla olmasa da son yıllarda yakaladığı ivme ile sahip olduğu doğal kaynakları daha da verimli kullanmaya başlamıştır.

Türkiye’de, doğal kaynakların ekonomiye kazandırılması ile ilgili ilk çalışmalar, 1935 yılında Etibank, Maden Tetkik Arama Enstitüsü gibi kurumların Mustafa Kemal Atatürk tarafından hayata geçirilmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Atatürk’ün düşüncesine göre her Türk ferdi, ülke içerisinde bulunan hazineleri ortaya çıkarıp bunları işleterek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı kendisine sorumluluk edinmelidir. Türkiye’nin vatandaşları da Ata’larının bü düşüncesinden yola çıkarak her daim ülkeyi kalkındırıp refahı yükseltmek amacıyla çalışmalar yapmışlardır.

Ülkemizde bulunan sulak alanlarımız da bizim doğal kaynaklarımız arasındadır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda başlayan Güneydoğu Anadolu Projesi ile birlikte bu bölgeye yeni bir boyut kazandırılması ve buradaki sulak alanlardan en yüksek verimin alınması hedeflenmiştir. Bununla birlikte ülkemiz, maden konusunda da zengin bir ülkedir. Ülkemizde yüksek miktarda bulunan Bor madeni için TÜBİTAK, yaptığı çalışmalar sonucunda bu madenin nanoteknolojik bir işlemden geçmesi sonrasında yakıt katkısı olarak kullanılabileceğini kanıtlamıştır. Bu katkı, araçların yakıt ihtiyacını da azaltacaktır.

Doğal Kaynakların Kalkınmaya Etkisi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir