Doğruluk ve Dürüstlük Ne Demektir

İnsanlar, hayatları boyunca kendilerine hedefler koyarlar ve bu hedefleri elde etmek amacıyla çaba göstererek yaşamlarını sürdürürler. Günlük hayatımızda, hedeflerimizi elde edebilmek için birçok kişiyle görüşür ve iletişim kurarız. Bizlerin hem hayata karşı, hem de diğer insanlara karşı tavındığımız tavır, düşüncelerimiz ise bizlerin kişiliğini belirler.

Dünyada kötü olmak, her şeyi kendi çıkarına göre uygulamak ve buna göre hareket etmek basit bir iştir. Böyle bir şeyi, aslına bakıldığı zaman sadece güçsüz kişiler yapar. İçinde sevgi olmayan, fedakarlık etmek için yüreği olmayan kimseler, hayatları boyunca çeşitli oyunlar oynayarak, yalanlar söyleyerek hayatlarını sürdürürler. Bu kimseler, görünürde kazanan kişiler gibi olsalar da aslında hayatı ıskalayan, kaybeden kişilerdir.

Doğruluk demek, kişinin fikrinin ve zikrinin bir olması demektir. Yani bir kişi düşündüğü şeyi konuşuyor, hayatında hiç bir aldatmacaya yer vermiyorsa bu kişi doğru ve dürüst bir kişidir. Her zaman, her şart altında dürüst olmak, yalancı olmanın aksine zor bir iştir. Ancak erdemli insanlar, hayatlarını bu şekilde sürdürürler.

Dinimizin de bu konuda bizlere sonsuz öğütleri vardır. Doğruluk, dürüstlük, hak yememe, İslam dininin üzerinde durduğu en önemli konulardandır. Bizler de hayatımızı bu şekilde yönlendirmemiz durumunda tüm ömrümüz boyunca onurumuzu, gururumuzu koruyabiliriz. Ancak işin kolayına kaçar, aldatmayı ve yalanı kendimize huy edinirsek, onurumuz, gururumuz ya da haysiyetimiz diye bir şeyimiz kalmayacaktır.

Doğruluk ve Dürüstlük Ne Demektir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir