Doğu Kasai (Zaire)

Doğu Kameng, Hindistan’ın kuzeydoğusunda, Arunaçhal Pradesh birlik toprağında il. Doğudan Aşağı Subansiri, kuzeybatıdan Batı Kameng illeri, güneyden ise Assam eyaleti ile çevrilidir. Ortalama yüksekliği 3.000 m, yüzölçümü 4.200 km2’dir. Büyük Himalayalar’daki Dafla Tepelerinin büyük bölümünü kaplar. Adını güneye doğru akan ve kuzeybatıdaki Batı Kameng iliyle sınır oluşturan Kameng (Bhareli) Irmağından alır. Dağ yamaçları çam, göknar, akçaağaç ve meşeden oluşan iğneyapraklı ve yaprak döken sık ormanlarla kaplıdır. Burada yaşayan Daflalar ile Mici ve Aka halklan bölge tarihinde sıkça görülen ayaklanmalarda önemli rol oynamıştır. Köyler çoğunlukla geçici yerleşimlerdir. Ormanların yakılıp kesilmesiyle elde edilmiş tanm alanlarında dönüşümlü olarak arpa, mısır, pirinç, buğday ekilir. Ayrıca sığır yetiştirilir. Sazdan yapılan örgü işleri, pamuklu dokumacılık ve çanak çömlek yapımcılığı başlıca sanayilerdir. Az miktarlarda demir cevheri, bakır, dolomit ve kömür çıkartılır. Ulaşım büyük ölçüde toprak yollara dayanır. II merkezi Seppa’yı Bomidila’ya bağlayan bir karayolu vardır. Nüfus (1981) 42.736.

Doğu Kasai, Zaire’nin ortagüney kesiminde bölge. Yüzölçümü 168.216 km2’dir. Yönetsel açıdan Sankuru ve Kabinda kırsal illeri ile Mbuji-Mayi kentine bölünmüştür. Kasai eyaletinin 1962’de Lulua ve Baluba kabileleri arasındaki etnik düşmanlıklar yüzünden doğu ve batı bölümlerine aynlmasıyla kurulmuştur.

Doğu Kasai’de dünya sanayi elması üretiminin büyük bölümünü karşılayan Lubilashi Irmağı Havzasında altın da çıkarılır. Tarım ürünleri pamuk, palmiye yağı, buğday, mısır, kauçuk ve kahvedir. Çiftlik ve kümes hayvancılığı da yapılan bölgenin başlıca kentleri bölge merkezi Mbuji-Mayi, Kabinda ve Mvvene-Ditu’dur. Bölgenin kuzey kesiminde Salonga Ulusal Parkı yer alır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir