Domenichino Kimdir (Ressam)

Domenichino, asıl adı DOMENİCO ZAMPİERİ (d. Ekim 1581, Bologna, Papalık Devletleri – ö. 6 Nisan 1641, Napoli), Roma ve Bologna’daki erken barok dönemdeki seçmeci (eklektik) okulun önde gelen temsilcilerinden İtalyan ressamdır.

Lodovico Carracci’nin akademisinde eğitim gördü ve 1602’de Roma’ya gitti. Orada Annibale Carracci’nin yönetimi altında Farnese Sarayı’nın dekorasyonunu yapan Bolognalı sanatçıların arasına katıldı. Kardinal Aldobrandini onu Frascati’deki Belvedere Villası’nın odalanndan birini mitolojik konulu fresklerle bezemekle görevlendirdi. Kardinal Farnese ise Grottaferrata’daki manastırdaki bir şapelin resimlenmesi işini verdi. Bu iki fresk dizisi de Carracci’nin üslubundan izler taşır. Domenichino’nun klasik anlayışının daha katı bir uygulaması, 1615-17 arasında S.Luigi dei Francesi Kilisesi için yaptığı ve en başarılı yapıtları arasında yer alan “Azize Cecilia’nın Yaşamından Sahneler” adlı fresk dizisinde görülür.

Domenichino 1617 ve 18’de Kardinal Borghese için “Diana’nın Avı” (Borghese Galerisi, Roma) adlı ünlü tablosunu yaptı. Duyarlı bir renk ustası olduğunu kanıtladığı bu yapıtında, fresklerinde görülen klasik anlayıştan uzak, kırlara özgü bir hava egemendi. Domenichino 1624-28 arasında S. Andrea della Valle Kilisesi’nin pandantiflerinde ve apsisindeki freskleri gerçekleştirdi. Yapıtlan ilgi görüyor, ama katı klasik- çi tutumu tepki uyandırıyordu. Roma’daki son yapıtlarından S.Carlo ai Catinari Kilisesi pandantif freskleriyle (1628-30) San Piet- ro Bazilikası için gerçekleştirdiği “Aziz Sebastianus’un Şehit Edilmesi” (bugün Sta. Maria degli Angeli Kilisesi’nde) adlı tablosunda daha esnek, klasik anlayışa daha az bağlı bir üsluba yöneldi. Onun barok üsluba yakınlık gösteren bu tutumu, “Aziz Januarius’un Yaşamından Sahneler” (1631- 41, Napoli Katedrali) adlı fresk dizisinde de belirgindir. Domenichino, Napoli’de Roma’dan daha az ilgi gördü. Jose de Ribera gibi yerel ressamlar sürekli ona karşı çıktılar. Manzara resmi alanında da önemli bir yeri olan Domenichino, Nicolas Poussin ve Claude Lorrain gibi ressamları önemli ölçüde etkilemişti.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir