Domuz Eti Neden Haram Kılınmıştır

Özellikle Hristiyanlık dinine mensup insanlar, günlük hayatlarında sıkça domuz eti tüketmektedirler. İslamiyet ise, insana her anlamda yol gösterici ve onu doğru yola sevk edici olduğu gibi bu konuda da Allah’ın sözünü insanlara aktarmış ve domuz etinden uzak durulması gerektiğini öğütlemiştir. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar da bunu doğruluyor ki domuz eti, insan sağlığı için diğer etlere göre çok daha zararlı. Peki bu et, dinimizce neden haram kılınmıştır? Sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

İslam dinine göre tüketmesi helal olan hayvan etleri olduğu gibi bazı hayvanların etinin tüketilmesi ise haram kılınmıştır. Domuz eti de bunlardan bir tanesidir ve günümüzde de domuz etinin, diğer etlere göre daha pis olduğunu bilmekteyiz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre anlaşılmıştır ki domuz, İslamın haram kıldığı hayvanlara nazaran daha zayıf bir sindirim sistemine sahiptir. Örneğin bir dana, tükettiği bir otu 12 saat içerisinde sindirip dolaşımına sokarken domuz, bu işlemi sadece 1 saatte yapmaktadır. Bu sebepten dolayı domuzun bünyesinde, danaya göre çok çok daha fazla zararlı bakteri ve mikrop bulunur. Ayrıca domuz, kendi pisliğini yiyebilen bir hayvandır. Böyle bir durumda ise domuzun dolaşımında ne kadar mikrop ve bakteri olduğunu hayal edebiliriz.

Allah, Kur’an-ı Kerim’de açık bir şekilde domuz etinin Müslüman için yasak olduğunu söylemiştir. Bununla birlikte Allah adına kesilmemiş olan her türlü hayvan eti de Müslümana haramdır. Ölü bir hayvanın etinin yenilmesi de İslama göre yasaktır.

Domuz Eti Neden Haram Kılınmıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir