Domuzlar Körfezi Çıkarması

Domuzlar Körfezi Çıkarması, ABD’de yaşayan Castro karşıtı yaklaşık 1.500 Kübalı sürgünün Küba’nın güneybatı kıyısındaki Domuzlar Körfezinde (Bahia de Los Cochi- nos) giriştiği başarısız saldın. ABD yönetiminin saldınya doğrudan karışması ve mali destek sağlaması ABD ile Küba arasındaki gergin ilişkileri daha da sertleştirmiş ve Soğuk Savaş’ın tırmanmasına yol açmıştır.

Fidel Castro’nun Küba’da Fulgencio Batista diktatörlüğünü devirmesinin (1 Ocak 1959) üzerinden altı ay geçmeden, Castro yönetimi ile ABD. arasındaki ilişkiler bozulmaya başladı. Yeni Küba hükümeti çoğunluğu ABD’li olan yabancı şirketleri kamulaştırdı. Ayrıca, Güney Amerika ülkelerindeki devrimcileri desteklemeye ve başta SSCB ve Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere sosyalist ülkelerle diplomatik ve ekonomik ilişkiler kurmaya yöneldi. ABD’nin Küba’daki yönetimi yıkmaya çalıştığını sürekli işleyen Castro, Belçika’dan Küba’ya silah getiren Fransız gemisi “La Coubre”un Mart 1960’ta Havana limanında infilak ederek 70 denizcinin ölümüne yol açması üzerine, ABD’yi sabotaj yapmakla suçladı ve ABD’nin öteki notaları gibi, bu konudaki yalanlamasını da reddetti. SSCB Mayıs 1960’ta Küba’ya savunma konusunda güvence verdi. Bu arada bazı Temsilciler Meclisi üyeleri ve senatörlerin 1960’ın başından beri Castro’ya yönelttikleri suçlamalar ABD Kongresi’nin temmuzda Başkan Dvvight D. Eisenhovver’a misilleme önlemleri alma olanağı veren bir yasa çıkarmasını sağladı. ABD yönetimi ilk adım olarak Küba’dan şeker alımlarını durdurdu. Bunun üzerine Castro daha önce ABD’ye sattığı şekeri SSCB’ye ihraç etmeye başladı. Küba’daki ABD petrol şirketlerinin SSCB’den şeker karşılığında alınan ham petrolü işlemeyi reddetmeleri üzerine bu rafinerileri ulusallaştırdı. ABD buna karşılık olarak gıda ve ilaç dışında Küba’ya yapılan bütün ihracata ambargo koydu. Castro buna ABD’lilerin mülklerini kamulaştırmayı hızlandırmakla yanıt verdi. Havana’daki ABD büyükelçiliğinde çalışanların ülkelerine geri dönmelerini istedi; bunun üzerine Eisenhower Küba ile diplomatik ilişkileri kesti.
Merkezî Haberalma Örgütü’nün (CIA) Mayıs 1960’tan beri planladığı Küba’ya yönelik saldırının getireceği sonuçlan uzun süre kendi içinde tartışan yeni John F. Kennedy yönetimi, sonunda öngörülen çıkarma harekâtını onaylayarak uygulamaya soktu.

15 Nisan 1961’de Kübalı pilotlarca kullanılan üç Amerikan yapımı uçak, Küba hava üslerini bombaladı, iki gün sonra, ABD’de eğitilmiş ve ABD silahlarıyla donatılmış Kübalılar, birkaç noktadan Küba kıyılarına çıktı. Ana çıkarma, Küba’nın ortagüney kıyısındaki Domuzlar Körfezinde gerçekleştirildi. Küba kuvvetlerine karşı koyacak güçten uzak olan çıkarma birliği, 19 Nisan’ da 1.100’ü aşkın tutsak vererek son direnme noktasından da söküldü.

Çıkarma sırasında ele geçirilen sürgünlerin Havana’da yapılan yargılamaları, ABD’nin harekâttaki rolünü açığa çıkardı ve geniş yankılar uyandırdı. Kennedy yönetimi, tutukluların fidye karşılığı serbest bırakılması için yürütülen girişimleri Mayıs 1961’de el altından desteklemeye başladı. Ama Eleanor Roosevelt’in başkanlığındaki Özgürlük Komitesi, Castro’nun tazminat olarak talep ettiği ağır inşaat donanımı için gereken 28 milyon ABD Dolan’nı toplayamadı. Sonraki birkaç ay boyunca fidye koşullan birkaç kez değişti. James B. Donovan’ın sürdürdüğü zorlu görüşmelerden sonra Castro, 53 milyon ABD Doları değerinde gıda ve ilaç karşılığında tutukluları serbest bırakmayı kabul etti. Kurtarılan tutuklular, Aralık 1962 ile Temmuz 1965 arasında ABD’ye döndü. Bazı yazarlar ABD’nin harekâtı sonuna kadar desteklemekten kaçınarak bir kararsızlık izlenimi verdiğini öne sürdü. Domuzlar Körfezi Çıkarması Küba’da Ekim 1962’deki füze bunalımının gelişiminde de önemli rol oynadı.

Don, Kelt mitolojisinde, savaşan iki tanrı ailesinden birinin önderi. Bir yoruma göre ışığın güçlerini simgeleyen Dön’un Çocukları, karanlığın güçlerini simgeleyen Llyr’in Çocukları ile sürekli çatışma içindedir. Başka bir görüşe göre bu savaş, yerli tanrılar ile istilacıların tanrıları arasındaki çatışmayı yansıtır. Dön’un ve öteki Gal tanrılarının irlanda’da benzerleri (örn. İrlanda Tanrıçası Danu) olduğu halde, onlara ilişkin öyküler farklıdır. Gal mitolojisinin ancak bir bölümü günümüze ulaşabilmiştir.

Dön’un Çocukları’ndan biri çeşitli tanrılarla sık sık çatışan müzik, şiir ve büyü ustası Gvvydion, öbürü ise gökyüzü tanrıçası ve bereket simgesi Aranrhod’dur. Aranrhod’ un gebe kalarak doğurduğu Gwydion’un ikiz oğullarından Dylan deniz tanrısıdır; Lleu LÎaw Gyffes (Hünerli Elin Lleu’su) ise birçok bilim adamınca İrlanda tanrısı Lug’a benzetilir.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir