Donaid Bane Kimdir?

Donaid II (ö. 900), 889’dan sonra İskoçların kralı. I. Constantine’in oğlu, Eochaid ve Giric’in (hd 878-889) ardılıdır. Hükümdarlığı, Danların İskoçya sınırındaki toprakları ve Anglosakson krallıklarını istila etmek için yeniden saldırılara başladığı döneme rastladı. Donaid ayrıca, dağlı soyguncu kabilelerin saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. Söylentiye göre, bir Dan saldırısına karşı koyarken Dunnottar’da öldürüldü; bir başka söylentiye göre de, dağlılara karşı düzenlediği bir sefer sırasında yakalandığı hastalıktan öldü. Yerine, yeğeni II. Constantine geçti.

Donaid Bane, DONALDBANE ya da DONALBANE, BAN ya da BAİN olarak da yazılır (d. y. 1033 – ö. 1097’den sonra), Kasım 1093- Mayıs 1094 ve Kasım 1094-Ekim 1097 arasında İskoçya kralı. I. Duncan’ın oğludur.

Kardeşi Kral III. Malcolm Canmore’un ölümü (1093) üzerine başlayan şiddetli taht kavgaları sırasında Edinburgh Kalesi’ni ele geçirdi ve kralların seçimle işbaşına gelmelerini öngören Kelt geleneğinin (tanistry) ve Kelt İskoçlannın yardımıyla tahta geçti. Ama bu unvanı yalnızca altı ay elinde tutabildi. İngilizler, Normanlar ve bazı Sak- son krallannca desteklenen Malcolm’ın oğlu II. Duncan tarafından tahttan uzaklaştırıldı. Kısa bir süre sonra Duncan’ı öldürte- rek yeniden tahta geçti. Keltlerin kendi soylarından bir kralı başta tutma ve ülke yönetimine Kelt geleneklerini egemen kılma yönündeki bu son girişimi yalnızca üç yıl sürdü. İngiltere’nin Norman kralı I. William’m hizmetine giren Anglosakson prensi Edgar, bir orduyla İskoçya’ya gelerek Donaid Bane’i devirdi ve III. Malcolm’ın oğlu olan yeğeni Edgar’ı İskoçların tek kralı olarak başa geçirdi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir