Doping Nedir Nasıl Yapılır

Çeşitli spor müsabakalarına katılarak buralarda boy gösteren sporculardan bazıları, ne yazık ki kimi zaman bazı yöntemler uygulayarak bu müsabakalarda hile yapma yoluna gidebiliyor. Peki bir hile yapma yöntemi olan doping nedir, nasıl ve neden yapılır? Ne gibi etkileri vardır? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladığımız Doping Nedir Nasıl Yapılır adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Doping, sporcuların vücutlarına doğal olmayan yollardan enerji sağlayacak şeyleri almalarıdır. Yani doğal olmayan bir madde aracılığı ile güç ve performans artışı kazanan bir sporcu, doping almış demektir. Sporcunun ruhuna hiç yakışmayan bu hareketi, özellikle olimpiyatlara katılan bazı sporcular uygulamaktadır. Kullanılan madde sayesinde sporcunun enerjisi artar, kan dolaşımı hızlanır, vücuduna aldığı oksijen miktarında artış olur. Ancak bu etkiler doğal olmayan yollar ile elde edilmesi durumunda doping sayılır. Bilim adamları, vücuda bu şekilde etkileri olduğu bilinen bir çok maddeyi doping saymıştır ve spor müsabakalarında kullanımı yasaklanmıştır. Çünkü bu maddeler doğal olmadıkları için, kişiyi sadece kısa bir süreliğine normalde sahip olduğundan daha fazla bir performansla çalışmasını sağlamakta, sonrasında ise yorgun düşürmektedir.

Ancak yine de bazı sporcuların bu tür girişimlerde bulunabileceği göz önünde bulundurularak, spor müsabakalarında adalet ortamını sağlayabilmek amacıyla dopingle mücadele kuruluşları kurulmuştur. Bu kuruluşlar, müsabakalardan önce sporcuların yasaklı bir madde kullanıp kullanmadıklarını inceleyip rapor tutar.

Doping Nedir Nasıl Yapılır Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir