Dünyada En Çok Depremin Görüldüğü Yerler

İnsanın varlığını sürdürdüğü süre boyunca onu korkutan ve endişelendiren bazı doğal afetler de olmaktadır. Bizlerin üzerine hüküm hakkı olmayan afetlerden bir tanesi de deprem olmaktadır. İnsan, her ne kadar önlem alırsa alsın deprem gibi bir durum yaşandığında ne yazık ki büyük can kayıpları olabilmektedir. Bazı ülkelerde depremin ne demek olduğu bile çok az bilinirken bazı ülkelerde ise insanlar neredeyse her gün depremi yaşamaktadırlar. Bunu belirleyen şey ise ülkenin üzerinde bulunduğu kara parçasının konumudur.

Yer kabuğunun hareketleri sebebi ile ortaya çıkan enerji sonucunda depremler oluşabilmektedir. Dünya üzerinde depremlerin sıklıkla yaşandığı bazı ülkeler vardır. Bu ülkeler, yer kabuklarının kesişme noktasında bulunan ülkelerdir. Buralarda depremin yanı sıra volkanik patlama gibi olaylar da sık sık yaşanabilmektedir. Amerika’nın Kaliforniya, San Francisco eyaletleri sık sık depremlerle karşılaşılan bir bölgedir. Bununla birlikte Uzak Doğuda bulunan Japonya ülkesinde de neredeyse her gün onlarca deprem olmaktadır. Ancak buradaki insanlar, binalarına süspansiyon sistemi yapmışlardır ve bu sayede depreme dayanıklı sağlam binalarının içerisinde depremi hissetmemektedirler.

Türkiye’de deprem riski yüksek olan bölgelerden bir tanesidir. Geçmiş yıllarda yaşanmış depremlerde binaların yeterince güçlü olmaması, insanların bilinçsiz olması gibi sebeplerden dolayı büyük can kayıpları da yaşanmıştır. Bununla birlikte bir tatil cenneti olan Hawaii adası da tam olarak tektonik plakaların kesişme noktasında bulunduğu için deprem olma olasılığı yüksek bir  yerdir.

Dünyada En Çok Depremin Görüldüğü Yerler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir