Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Kişi Kimdir

Türk eğitim sistemi içerisinde ne yazık ki birçok bilim, Avrupa’daki gelişmeler takip edilerek yanlış bir şekilde öğretilmektedir. Bunun nedeni ise bizlerin toplumunda yıllar boyunca eğitime, bilime verilen önemin az seviyelerde olmuş olmasıdır. İslam alemi, İslamın ortaya çıktığı ilk yıllarda bilim ve insanlık adına çok faydalı işler yapmış ve bilim insanları üretmiş bir toplumdur. Ancak ne yazık ki İslam alemi adına çok büyük bir merkez olan Bağdat, 1258 yılında Moğollar tarafından istila edilmiş ve burada bulunan İslam alimleri, İslam kütüphaneleri yakılıp yıkılmış ve ortadan kaldırılmıştır. İslam alemi, bu tarihten sonra bilim konusunda eskisi kadar verimli olamamaya başlamıştır. Bu sebepten dolayı bizler, eğitim sistemimizin bizlere öğrettiğine göre Dünyanın yuvarlak olduğunu keşfedenlerin Avrupalılar olduğunu söylese de, belki de tarihimiz incelendiğinde, bunu daha önceden yapmış olan Müslüman bir bilim insanının olduğunu görebiliriz.

Bilinen tarih incelendiğinde, Orta Çağ Avrupa’sında Kilise, bir zamanlar çok baskın bir halde insanların hayatlarına hükmediyor olsa da rönesans ve reform hareketleriyle etkisini kaybetmiştir. Bunun üzerine özellikle denizciler, Kilisenin söylediğinin aksine Dünyanın yuvarlak olduğunu iddia etmişlerdir. Kilisenin baskısından kurtulan krallar, bunu iddia eden denizcilere gemiler inşa ettirerek bunu kanıtlamalarını istemiştir.

Ferdinand Macellan adlı denizci, İspanyol kralının da desteğini alarak kurduğu donanmasıyla Dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak için sefere çıkmıştır. Macellan, sürekli olarak batıya doğru seyahat ederek aynı noktaya gelinebileceğine inanmaktadır. Sefer sırasında Macellan hayatını kaybetmiş olsa da, onun donanmasının mürettebatı aynı rotayı takip ederek İspanya’ya ulaşmayı başarmış, bu sayede bu tez de kanıtlanmıştır.

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Kişi Kimdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir