Edebiyat-Tarih İlişkisi Nedir

Edebiyat ve tarih, birbirlerinden ayrı düşünülmesi mümkün olmayan iki kavramdır. Tarih, aynı zamanda edebiyat, edebiyat ise aynı zamanda tarihtir. Bu kavram, sizlere biraz karışık gelmiş olabilir. Ancak bu ikisinin arasındaki önemli ilişkiyi sizler için hazırladığımız bu yazıda anlatacağız. Eğer sizler de edebiyatın ve tarihin ne olduğunu, ikisinin arasında ne gibi bir ilişkinin olduğunu merak ediyor, bu merağınızı gidermeyi istiyorsanız, sizler için hazırladığımız Edebiyat-Tarih İlişkisi Nedir adlı yazımızı okuyarak bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle edebiyattan bahsedelim. Edebiyat, bir kişinin duygularını, düşüncelerini veya hayallerini dili aracılığı ile, sözlere veya yazı ile bazı estetik kuralları uygulayarak aktarmasıdır. Yani edebiyat, bir sanat eseridir diyebiliriz. Bir edebi eserin içerisinde bir kişinin veya bir toplumun, bir insanın iç dünyasını görebilir, yazarın bizlere vermeye çalıştığı duyguyu onun sözlerinde hissedebiliriz. Eğer yazarın yazdığını iyi anlarsak, onun duygu dünyasını da anlamış oluruz ve eseri okuduğumuz süre boyunca kendimizi onun gibi hissederiz. Bu da bize daha önce yaşamadığımız bir deneyim sunar.

Tarih ise geçmişte yaşamış toplulukların din, dil, ırk, aralarındaki ilişki gibi kavramları inceleyen çok kapsamlı bir alandır. Peki bu iki tanım da göz önünde bulundurulduğu takdirde, aralarında ne gibi bir ilişki vardır?

Edebiyat, bir insanın duygularını aktarması açısından, tıpkı eski bir fotoğrafın kayıt edilerek saklanması gibi bir duygunun kayıt edilerek saklanması anlamına gelmektedir. Şöyle ki 16. yüzyılda yazılmış bir eseri, gerekli araştırmaları yapıp okuyarak o zaman yaşamış bir insanın neler düşündüğünü, neler hissettiğini anlayabilir ve kendimizi bir anda tarihin içerisinde bulup, 16. yüzyılda yaşamış bir insan gibi hissedebiliriz. Bu sayede tarihi de anlamamız, edebiyat sayesinde çok kolay bir hal alacaktır.

Edebiyat-Tarih İlişkisi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir