Ege Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri

Bir bölgede yürütülen ekonomik faaliyetlerin anlaşılabilmesi için o bölgedeki iklimsel şartların, yeryüzü şekillerinin ve bölgenin konumunun iyi anlaşılması ve yorumlanabilmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında Ege Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri de bu kriterlere göre şekillenmiştir. Ege Bölgesinde turizm, tarım faaliyetleri görülmekle birlikte sanayi alanında da faaliyetler görülebilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bu konunun detaylarına girerek, sizleri ege bölgesinde yürütülen ekonomik faaliyetler hakkında daha fazla bilgi sahibi yapmaya çalışacağız.

Ege Bölgesinde de Akdeniz iklimi görülür. Ancak bölgedeki dağlar, Akdeniz Bölgesindeki dağlardan farklı olarak kıyıya paralel şekilde değil, dik şekilde uzanır. Bu sebepten dolayı da kıyılarda yaşanan sıcak iklim, rahatlıkla bölgenin iç kesimlerine de ulaşabilir ve bölgenin kıyısı ile iç kesimi arasında iklim farklılığı minimum seviyelere iner. Bu bölgede tarım ve hayvancılık, sanayi ve madencilik gelişmiştir. Yer şekillerinin tarım faaliyetlerine müsait sulak alanlar olması sebebiyle bölge içinde ekili tarım alanı oranı %24’tür. Zeytin, pamuk, tütün, turunçgiller gibi tarım ürünleri yetiştirilir. Bölgede arıcılık, kümes hayvancılığı ve balıkçılık gibi faaliyetler de yoğun şekilde sürdürülerek ekonomiye katkı sağlanmaktadır. Madencilik noktasında da önemli gelişmeler kaydetmiş olan Ege Bölgesinde, Türkiye’deki en kaliteli linyit, en çok miktarda üretilir. Bu zenginlikten dolayı da bölgede termik santraller mevcuttur. Ege, turizm faaliyetleri konusunda da Türkiye’de başı çeken bölgeler arasında bulunmaktadır ve her yıl yurtdışından ülkemizin bölgesine gelen on binlerce turist, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Ege Bölgesinde, diğer bölgelerden farklı olarak bir de jeotermal enerji kaynakları bulunur. Jeotermal enerji, yerin derinliklerinde bulunan sıcak su kaynakları sayesinde elde edilen enerjiye verilen isimdir. Bu enerji, bölgedeki konutların sıcak su, ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynamıştır ve doğalgaz, petrol, kömür gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarına alternatif olarak ekonomiye katkı sağlamıştır.

Ege Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir