Ekinoks Tarihlerinin Özellikleri Nelerdir

İnsanlık, uzun yıllardır Dünya ve evren hakkında araştırmalar yaparak kendisi ve etrafıyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmaya çalışmaktadır. Bu şekilde ulaşılan bilgilerden bir tanesi de ekinoks tarihleri olmuştur. Günümüzde yapılan araştırmalarla anlaşılmıştır ki Dünya, Güneşin etrafında sürekli olarak dönmektedir. Eksen eğikliği nedeniyle bu dönüş sırasında da güneş ışınlarının Dünya üstünde dik açıyla düştüğü bölge sürekli olarak değişmektedir. Bu nedenle ortaya çıkan ve dünyadaki birçok değişikliğin de başlangıcı olan tarihlere ekinoks tarihleri adı verilir. Ekinoks, gece ve gündüzün eşit olmasına verilen addır. Yani ekinoks tarihleri, Güneş ışınlarının ekvatora dik olarak düştüğü ve tüm dünyada gece ve gündüzü eşitlediği 21 Mart ve 23 Eylül tarihleridir.

Dünyanın Güneş karşısında eğik bir eksenle hareket etmesi nedeniyle Güneş ışınlarının dik olarak düştüğü bölgeler, yıl içerisinde sürekli olarak değişir. Güneş ışınların ekvatora dik düştüğü tarihler, 21 Mart ve 23 Eylül tarihleridir. Bu tarihlerde tüm Dünya üzerinde gece ve gündüz süresi eşit olmaktadır. Bununla birlikte bu tarihler, mevsimlerin değişmeye başladığı tarihlerdir.

Ekinokslardan sonra, 21 Mart tarihinde Kuzey yarım kürede ilkbahar başlangıcı görülürken güney için bunun tam tersi olarak sonbahar başlangıcı görülmektedir. Aynı şekilde 23 Eylül tarihi, Kuzey yarım küre için Sonbahar anlamına gelirken, Güney yarım küre için İlkbaharın başlangıcı anlamına gelmektedir. Bu tarihlerin haricinde olan 21 Haziran tarihi Kuzey yarım küre için en uzun gün, 21 Aralık tarihi ise Güney yarım küre için en uzun gün olmaktadır.

Ekinoks Tarihlerinin Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir