En Verimli Şekilde Yararlanmaya Çalıştığımız Doğal Kaynaklarımız

Anadolu toprakları, tarihin eski zamanlarından beri içerisinde yaşamış olan birçok millete ev sahipliği yapmış ve her anlamda zenginliklerin çok yoğun olduğu topraklardır. Bugün, bizlerin yaşamlarımızı sürdürdüğü bu topraklarda tarihin eski dönemlerinden beri onlarca millet hayatını devam ettirmiştir. Bunun en önemli sebebi, ülkemizin sahip olduğu bol ve kıymetli doğal kaynaklar olmuştur. Özellikle de temiz su kaynaklarının ülkemizde bol olması, tarih boyunca Anadolu topraklarını insanlar için cazip bir yer haline getirmiştir.

Ülkemizin sahip olduğu su kaynaklarının yanı sıra aynı zamanda günümüzde gelişen teknoloji ile işlenme imkanı bulunan bazı yer altı madenleri de bulunmaktadır. Bu yer altı madenlerine örnekler vermemiz gerekirse, sahip olduğumuz bu kaynakların bor, boraks, linyit, toryum gibi kaynaklar olduğunu söyleyebiliriz. Tarihin eski dönemlerinde herhangi bir işlevi bulunmayan bu kaynaklar, gelişen teknoloji sayesinde insan yaşamında fayda sağlayan birçok ürünün üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı da ülkemiz, bu kaynakları işleyerek önemli ekonomik kazançlar sağlamaktadır.

Ülkemizde TÜBİTAK kurumunun teşebbüsleriyle değerlendirilen bor minerali, cam ve temizlik malzemesi gibi ürünlerin üretiminde kullanılabilmektedir. Bununla birlikte ülkemizde bol şekilde bulunan bor madeninin ilerideki dönemlerde araçlarda yakıt olarak kullanılabileceği de düşünülmekte, buna dair çalışmalar yapılmaktadır. Bor madeninin bu özelliğinin yanı sıra araç sanayinde birçok kullanım alanı bulunmakta ve bu alanda maliyetleri düşüren bir maden olmaktadır.

 
En Verimli Şekilde Yararlanmaya Çalıştığımız Doğal Kaynaklarımız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir