Engelbert Dollfuss Kimdir?

Dollfuss, Engelbert (d. 4 Ekim 1892, Texing – ö. 25 Temmuz 1934, Viyana, Avusturya), Avusturyalı devlet adamı ve Avusturya şansölyesi (1932-34).. Avusturya Cumhuriyeti’ni yıkarak muhafazakâr Katolik ve faşist ilkelere dayalı otoriter bir rejim kurmuştur. Engelbert Dollfuss Kimdir?

Viyana ile Berlin’de hukuk ve ekonomi eğitimi gördü. Daha sonra, Aşağı Avusturya Köylü Federasyonu sekreteri, 1927’de Aşağı Avusturya Ziraat Odası başkanı oldu. Seçmenlerinin çekirdeği Avusturya’nın tutucu köylülerinden oluşan muhafazakâr Hıristiyan Sosyal Parti’ye katıldı. Siyasette hızla yükselerek 1930’da federal demiryollarının başına, 1931’de de tarım bakanlığına getirildi. Mayıs 1932’de, Hıristiyan Sosyal Parti başkanlığındaki muhafazakâr koalisyon hükümetinde şansölye oldu.

1929 Büyük Bunalımı’nın neden olduğu şiddetli ekonomik kriz karşısında, birçok Avusturyalının savunduğu Almanya ile gümrük birliğine gitme yolunu seçmedi. Bu kararında Milletler Cemiyeti’nden sağlanan 9 milyon dolarlık borç ile müttefiklerin karşı önlem almalarından duyduğu korku da etkili olmuştu. Hem Sosyal Demokratların, hem de milliyetçilerin şiddetli eleştirilerine ise gittikçe daha otoriter bir rejime yönelerek karşılık verdi. Baş yabancı müttefiki Mussolini oldu. İtalya, Riccione’de Avusturya’nın bağımsızlığını garanti etti (Ağustos 1933); ama karşılığında Avusturya siyasal partileri kaldıracak ve anayasasını faşist modele göre yeniden düzenleyecekti. Dollfuss’un parlamentoya saldırıları Mart 1933’te başladı. Eylülde parlamentoyu kapattı; siyasal partilerin yerine geçirmeyi amaçladığı Anavatan Cephesi’ne dayalı korporatist bir devlet oluşturdu. İzlediği dış politikayla Avusturya’yı fiilen İtalya’nın uydusu haline getirdi. Böylelikle Avusturya’nın Nazi Almanyası ile birleştirilmesini önlemeyi uman Dollfuss, ülke içindeki muhalifleriyle faşist-otoriter yöntemlerle savaştı.

Şubat 1934’teki kanlı çarpışmalarda şansölyeye bağlı yurt savunma birlikleri (Heimwehr), Sosyal Demokratları ezdi. Mayıs 1934’te çıkarılan yeni anayasayla rejim tam bir diktatörlüğe dönüştü. Ülkenin Avusturya Cumhuriyeti olan resmî adı, Avusturya Federal Devleti olarak değiştirildi. Haziranda ise Dollfuss, Almanya’nın kışkırtmasıyla bir darbe girişimine kalkışan Avusturyalı Nazilerin başbakanlık konutuna düzenledikleri saldırıda öldürüldü.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir