Engellilere Karşı Nasıl Davranmalıyız

Her insan, nasıl hak ve hürriyete sahip ise, engelli vatandaşlarımız da aynı hak ve hürriyete sahiptir. Her insan, engelli bir vatandaşa karşı saygılı olmalı ve toplum içerisinde onlarında önemli birer birey olduklarını unutmamalıdır. Peki her insanın engelli vatandaşlara karşı nasıl bir tutum sergilemesi gereklidir? Bu ve bunun gibi birçok soruya cevap bulabilmek ya da bu konuyla alakalı daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizin için hazırlamış olduğumuz, her duyarlı vatandaşı ilgilendiren Engellilere Karşı Nasıl Davranmalıyız adlı yazımızı incelemenizi öneririz.

Bir insan hiçbir şekilde engelli olmasından dolayı dışlanmamalıdır. Bu dünyada herkes değerlidir ve değerli olan insanlara engelli insanlar da dahildir. Her insanın bunun bilincinde olması ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. Çünkü hiçbir insan engelli olmayı kendi istememiştir. Bazı insanların başına gelebilecek talihsiz olaylardan, o insanlar sorumlu tutulmamalıdır. Her insan ne derecede saygı hak ediyorsa, engelli vatandaşlarımız da o derece saygı hak etmektedir.

Bir insanın engelli olması onu aciz kılmaz. Engelli bir insanda kendi ayakları üzerinde durmayı başararak hayatını mutlu ve huzurlu bir şekilde devam ettirebilir. Bu yüzden onlara karşı yapılacak yardımların onları küçük düşürmeyecek yardımlar olmasına dikkat edilmelidir. Yardım eli, engellileri üzmeden ya da kırmadan da uzatılabilir. Hatta onlata yapılan yardımların gizli kapaklı olması çok daha doğru olacaktır. İnsanlar engelli vatandaşlara karşı önyargılı olmamalı ve onlar ile iletişime geçilirken kullanılacak kelimelere dikkat edilmelidir.

Engellilere Karşı Nasıl Davranmalıyız Adlı Yazımız İle İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmına Yazarak Bize Ulaştırabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir