Erzurum Kongresinde Alınan Kararlar

Yayınlanan Amasya ve Havza genelgelerinin ardından Türk halkı, artık kurtuluşun yönteminin ancak ve ancak halkın iradesinden geçeceğini anlamıştır. Bu anlayışla birlikte yurdun dört bir yanında düşmanı yurttan atmaya yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Mustafa Kemal, yayımladığı bu genelgeler ile birlikte halktan ileri gelen kişilerin yanı sıra bazı önemli askerlerin de desteğini arkasına almış ve başlayacak olan Kurtuluş Savaşı’nın temellerini atmıştır. Bunun sonrasında ise kongreler düzenleyerek yeni yönetim sistemine geçmenin yanı sıra ülkenin geleceği ile ilgili kararlar da alınmaya başlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin halkı koruyacak gücünün kalmamasının ardından Osmanlı ile bağlar kesilmiş ve Osmanlıya da bir tepki olarak Erzurum Kongresi toplanmıştır. Burda halktan ileri gelen kişiler ve askerler bir araya gelerek ülkenin geleceğine dair kararlar almışlardır.

Alınan kararlar içerisinde vatanın bölünemez, parçalanamaz bir bütün olduğu ve gerektiği takdirde herkesin vatanı için savaşması gerektiği üzerinden gidilmiştir. Bu kongrede ilk kez, halkın kendi kendisini savunacağı Kuvay-ı Milliye birliklerinin kurulması gerektiği kararı alınmış ve milli iradenin artık ülkenin yönetici gücü olması gerektiği fikri beyan edilmiştir.

Bu kongrede ayrıca acilen milli bir meclis kurulması, Hristiyan azınlıklara ayrıcalıklı hakların tanınmaması, ülkenin kurtuluşu amacıyla manda veya himaye gibi fikirlerin asla kabul edilemeyeceği kararları alınmıştır. Yapılan kongrede Doğu illerini temsil edecek şekilde bir heyet kurulur ve bu heyete başkan olarak Mustafa Kemal seçilir.

Erzurum Kongresinde Alınan Kararlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir