Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır

Bu ders ile ilgili olarak öncelikle anlamamız gereken şey, günlük hayatımızda, etrafımızda gördüğümüz her türlü araç gerecin bir fen çalışması sonucunda tasarlanmış olduğudur. Bunun haricinde yaşanan olaylar da bilimin bir sonucudur. Örneğin, çay içmek için ocağa koyduğunuz suyun kaynama derecesi bilimle ilgilidir. Ya da yediğiniz bir yiyeceğin vücudunuzda geçirdiği yolculuk, sindirilme süreci bilimle ilgilidir. Yani aslında fen bilimleri dersi hem çok eğlenceli, hem de hayatın ta kendisidir. Peki bu derse nasıl çalışmalıyız? Cevabı sayfamızda bulabilirsiniz.

Fen bilimleri dersinde işlenen konuların hepsi hayatla ilgili olduğu için, derste gördüğümüz konuların mantığı anlamamız ve onları gerçek hayatla ilişkilendirmemiz çok önemlidir. Fen bilimlerinde öğretilen her bilgide bir sebep-sonuç ilişkisi vardır. Bu yüzden kesinlikle ezber yapmayıp, bu sebep-sonuç ilişkisinin mantığını kavramanız gerekiyor. Yeni müfredata göre de artık sınavlarda ezber soruları değil, anladıklarınızı yorumlama kabiliyetinize dayalı sorular çıkıyor. Bu yüzden ezber bilgiler vermek yerine, anlatılanları anlamanız ve yorumlamanız beklenecektir.

Fen bilimleri dersinin konularının biraz karmaşık olmasından dolayı tek başınıza öğrenmeniz zor olacaktır, o yüzden dersi derste dinleyip anlamaya çalışın. Eğer dersi dinlemez ve bazı bilgileri kaçırırsanız, ilerde öğreneceğiniz bilgiler de onlarla alakalı olduğu için bir çok şeyi kaçırmış olabilir ve dersten başarısız olabilirsiniz. Fen bilimleri dersinde başarılı olabilmek için deneyimlemek çok önemlidir. Yani anladığınız bilgileri yaşarsanız, daha kalıcı şekilde öğrenirsiniz. Öğrendiğiniz konularla ilgili olarak basit deneyler yapabilirsiniz. Örneğin herkesin evinde mutlaka su ısıtma makinesi vardır. Bu makineye öncelikle 1 bardak su koyun ve kaynama süresini not edin. Sonra 2 bardak su koyun ve kaynadığı süreyi yine not edin. Bu deney ile birlikte göreceksiniz ki, eşit miktarda enerjiyle ısıtılan maddelerden kütlesi az olan, kütlesi çok olana göre daha çabuk kaynar. Bu şekilde sebep sonuç ilişkileri kurarak deneylerle öğrenirseniz, öğrendiğiniz bilgiler de kalıcı olacaktır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir