Fen ve Teknoloji Dersinin Hayatımızdaki Yeri

İnsanoğlu, varoluşunun başlangıcından itibaren hayatını kolaylaştırmak adına bir çok araç gereç icat etmiştir. İnsanoğlunun varoluşundan itibaren icat edilen bu araç gereçler, fen ve teknoloji dersi ile doğrudan ilgilidir. Etrafımıza baktığımızda gördüğümüz birçok şey, vücudumuzun içindeki organlar gibi bir çok şey bilimle ilgilidir. Bunlara anlam verebilmek için insanlar yıllar boyunca araştırmalar yapmışlar ve etrafında gerçekleşen olaylara anlam vermeye çalışmışlardır. Örnek vermek gerekirse çok eski zamanlarda, insanlar neden yağmurun yağdığını, neden şimşeklerin çaktığını bilmiyorlardı. Bu olayların sebeplerini bilmedikleri için, bu olayları bir tanrının onlara kızdığı için ya da onlara ödül olarak gönderdiğine inandılar.

Bugün bilim ile gelinen noktada, bu gibi olayların bir çoğu açıklanabilir hale gelmiştir. Örnek vermek gerekirse, bindiğiniz otomobil, hızlanmak için benzini ateşler ve yakar. benzinin, sıvı bir haldeyken otomobili hareket ettirecek kadar kuvvetli hale dönüşmesi bir bilim olayıdır. Ya da hareket halindeki bir aracın fren yaparak durması, sürtünme kuvvetiyle ilgilidir. Eskiden tanrıların çaktırdığına inanılan şimşekler, aslında enerji yüklü bulutların çarpışması sonucu ortaya çıkan elektriksel akımdır. Yani, öğrencilerin fen ve teknoloji dersi benim ne işime yarayacak gibi bir soru düşünmeleri çok yersizdir, çünkü hayatınızda yaşadığınız ve çevrenizde gördüğünüz her türlü olay, her türlü teknolojik alet doğrudan fen ve teknoloji ile ilgilidir.

Bir ülkenin fen ve teknoloji konularındaki gelişmişliği, o ülkenin gücünü gösterir. Bu konularda ileride olan ülkeler, onlardan geride olan ülkelere her zaman hükmederler. İşte bu yüzden, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de çok önem verdiği bilim, bizlerin yaşamlarına anlam verebilmesi ve çevresinde yaşanan olayları kavrayabilmesi açısından çok önemlidir.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir