Franciscus Cornelis Donders Kimdir?

Donders, Frans Cornelis (d. 27 Mayıs 1818, Tilburg – ö. 24 Mart 1889, Utrecht, Hollanda), göz hastalıkları uzmanıdır. 19. yüzyıl Hollanda’sının en ünlü hekimlerinden biri olan Donders’in görme fizyolojisine ve patolojisine ilişkin çalışmaları, miyopluk, hipermetroptuk ve astigmatlık gibi gözdeki kırma kusurlarının tedavisine bilimsel bir yaklaşım getirmiştir. Franciscus Cornelis Donders Kimdir?

Donders 1847’de, gözün önünde sinek gibi uçuşan kara benekler görme belirtisini inceleyerek göz hekimliğine yöneldi. Bu çalışmaları sonucunda, gözün, görüş çizgisi çevresinde istemsiz olarak döndüğünü belirten Donders yasasını açıkladı.

Utrecht Üniversitesi’nde fizyoloji profesörü olduğu yıllarda (1852-89) yaptığı araştırmalar, görme bozukluklarının tanısında ve ameliyatla ya da gözlükle tedavisinde yeni gelişmelere yol açtı. 1858’de hipermetropluğun nedenini, göz küresinin basılması ve buna bağlı olarak göz merceğinde kınlan ışık ışınlarının ağ tabakanın arkasında birbirlerine yaklaşmasıyla açıkladı. 1862’de astigmatlıktaki bulanık görüntünün, göz merceği ve korneanın pürüzlenen yüzeyinin ışığı bir noktada odaklayacak yerde dağıtmasından kaynaklandığını buldu. Bu son buluşu gözdeki kırılma olayının klinik incelemesini bilimsel temellere oturtmuştu.

Donders’in çalışmalarını özetlediği On the Anomalies of Accommodation and Refraction (1864; Göz Uyumu ve Kırma Kusurları Üzerine) adlı yapıtı, göz hekimliğinin ilk temel kitabı sayılır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir