Gana ve Kenya Doğu İli

Doğu ili (Gana), Batı Afrika’da Gana’da, il. 1960’ta oluşturulmuştur. Güneyinde Gine Körfezi ve Accra Başkent Bölgesi yer alır; doğu sınırının büyük bölümünü Volta Irmağı oluşturur. Yüzölçümü 19.323 km2’dir. En önemli yüzey şekilleri Akwapim Tepeleri, Kwahu Platosu ve bu plato ile Kibi arasında uzanan dağ sırasıdır. Yükseklikleri 300-760 m olan bu yükseltiler güneyde Accra Ovaları, kuzeyde Afram Ovaları, Kwahu Uçurumunun aşağısında da Densu ve Birim havzalarıyla çevrilidir. Savan ve fundalıkların bulunduğu kurak Afram Ovalan dışında yöredeki egemen bitki örtüsü, tarıma elverişli, yaprakdöken nemli ormanlardır.

18. yüzyılda Asanti İmparatorluğu’na bağlanan bölgede daha önce Kuahu, Akyem ve Adausi halklarının yönetiminde bir dizi küçük hükümdarlığın bulunduğu sanılmaktadır. Asanti İmparatorluğu 19. yüzyılın ikinci yarısında İngilizlerle giriştiği çatışmalar sonunda parçalandı; İngilizler 1874’te Asanti’nin başkenti Kumasi’yi yaktılar. Asanti topraklan 1902’de Altın Kıyısı’mn merkezidir. Yüksek kesimlerde boksit çıkarılır. Sanayi ürünleri kibrit, kereste, konserve meyve, sabun, yemeklik yağ ve meşrubattır. Başlıca yerleşim merkezleri il merkezi Koforidua, Nsawam ve Mpraeso’dur.

Doğu ili (Kenya), Doğu Afrika’da Kenya’da il. Yüzölçümü, Turkana (Rudolf) Golüyle (5.350 km2) birlikte 159.891 km2’dir. Turkana Gölü ve Etiyopya sınırından Chyulu Sıradağlarına doğru güneye uzanır. Nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür. Kilometre kareye ancak 12 kişi düşer. İlin kuzeydeki yarı kıraç, üçte ikilik bölümünde çoğunluğu Boranların oluşturduğu, çobanlık yapan küçük bir topluluk yaşar. Daha iyi sulanan güneybatı bölümünde başta mısır olmak üzere kahve, sisal ve çay yetiştirilir. Burada Meru, Embu ve Kamba halklan yaşar. İl merkezi Embu, en büyük kent ise Isiola’dır. Nüfus (1990 tah.) 4.367.900.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir