Gaz Yapan Yiyecekler

Günlük hayatımızda, vücudumuzun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için sürekli olarak yiyecek tüketmemiz gerekir. Tükettiğimiz yiyeceklerden bazıları ise karnımızda şişkinlik yaratabilir. Bu gaz oluşma durumu, bizlerin genelde kötü bir durum olarak değerlendirdiği bir şey olsa da bu aslında doğru değildir. Gaz, aslında sindirim sistemimizin sağlıklı çalıştığını ve yediğimiz yiyeceklerin besleyici içeriğinin yüksek olduğunu göstermektedir.

 

Gün içerisinde yediğimiz ve içtiğimiz şeyler, midemizde sindirildikten sonra bağırsaklarımıza geçer. Burada tükettiklerimizin içeriğindeki karbonhidrat ve protein gibi şeyler ayıklanarak kanımıza karışır. İşte tam da bu sırada, yediklerimizin son sindirimi esnasında eğer yediklerimizde protein içeriği yüksek ise gaz olma durumu oluşabilir. Bununla birlikte bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan bakteriler, eğer normalde olması gerekenden çok daha fazla bulunuyorsa gazın dışarı çıkartılmasını engelleyebilmektedirler. Bu durumlar göz önünde bulundurularak, kişilerin kendilerine uygun beslenme programları hazırlaması gerekmektedir. Eğer sindirim sorununuz varsa, sindirimi daha kolay olan yiyeceklere yönelmeniz sizlerin bu tür gaz problemleri yaşamanızın önüne geçecektir.

Gaz oluşumuna sebep olan en temel şey gazlı içecekler olarak bilinmektedir. Bunların gaz içeriği çok olduğu için vücudumuzda da şişkinlik yaratırlar. Bakliyat türündeki yiyeceklerin içeriğinde de yüksek oranda protein olması sebebiyle bunun sindirimi sırasında da gaz problemleri oluşabilir. Bununla birlikte fast-food tarzı sağlıksız yağ oranı yüksek yiyeceklerin de sürekli olarak tüketilmesi durumunda bunların içerisindeki yağların sindirimi esnasında ortaya gaz problemi çıkabilmektedir.

Gaz Yapan Yiyecekler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir