Geçmişten Günümüze Ulaşım Araçları

İnsanlık, var olduğu tarihten itibaren yaşamış olduğu çevreyi analiz etmiş ve yaşadığı alanda hayatını kolaylaştıracak gelişmeleri hayata geçirmiştir. Örneğin ilkel zamanlarda yaşayan insanlardan bahsetmek gerekirse, bu insanlar, avlanma ihtiyaçlarını karşılamak için doğada buldukları tahta parçalarını sivrilterek onları birer avlanma silahı haline getirmişlerdir. Tarih boyunca tüm gelişmeler, bu şekilde insanların ihtiyaçları doğrultusunda oluşmuştur. Dünyadaki insan nüfusu çoğalmaya başladıkça insanlar sık sık yer değiştirmeye, göç etmeye başlamışlardır. Böyle bir durumda da ulaşımı, taşımayı kolaylaştıracak aletlere ihtiyaç ortaya çıkmıştır.

Ulaşım, tarihten bugüne çok önemli değişikliklerin yaşandığı bir alan olmuştur. Eski zamanlarda insanlar, ulaşımlarını kolaylaştırması için at gibi kaslı, hareket menzili yüksek ve güçlü hayvanları kullandılarsa da zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte atlar, yerlerini yakıtla çalışan motorlara sahip olan arabalara bırakmışlardır. Arabaların yanı sıra tren, gemi, uçak gibi tüm doğaya hükmetmeyi başaran araçlar da insanların hizmetindedir. Ancak insanlık, bu gelişmeleri nasıl kaydetti? Ulaşımda atların kullanılmasından bugünkü modern araçların kullanımına nasıl gelindi?

Modern ulaşım araçlarının icadının başlangıcı, tekerleğin icadı sayılmaktadır. İlkel insan, tekerleği icat etti ve bazı hayvanların bu tekerleğe bağlı mekanizmayı çekmesini sağlayarak ilk arabayı da oluşturmuş oldu. Buradan başlayan gelişmeler ile birlikte zaman içerisinde fosil yakıtla çalışan, elektrikle çalışan, doğalgazla çalışan arabalar dahi üretildi. Tekerleğin icadı ile ilgili olarak kesin bir veri bulunamıyor olsa da dünyada bulunduğu tespit edilen en eski tekerlek kalıntılarının, M.Ö. 3000 – 2500 yıllarına ait olduğu düşünülüyor.

Geçmişten Günümüze Ulaşım Araçları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir