Halkın Kendi Kendisini Yönetme Yetkisine Sahip Olması Ne Demektir

Dünya üzerinde geçmişten günümüze pek çok devlet hüküm sürmüştür. Bu devletleri incelediğimizde birçoğunun birbirinden farklı yönetim biçimleriyle idare edildiğini görmekteyiz. Monarşi, oligarşi, teokrasi, demokrasi bu yönetim biçimlerinden bazılarıdır. İnsanlar farklı yönetim şekilleri altında hayat sürdürmüş ve bunların kimisiyle refah içerisinde bir hayat yaşarken kimisi ile de zor zamanlar geçirmiştir. Yönetim şekilleri, gün geçtikçe insan yaşantısına daha uygun ve daha saygın yönetim biçimleri haline gelmekte ve şekil değiştirmektedir. Dileriz ki ilerideki dönemde insana daha çok değer veren yönetim biçimleri hayata geçer, ancak bugün insana en çok değer veren yönetim biçimi demokrasidir.

Demokrasi, halkın tamamının yönetime katıldığı yönetim biçimidir. Halkın tamamının yönetimde söz sahibi olması, yöneticilerin kararları alırken halkın tamamını düşünmesini sağlamaktadır. Milletin egemen olduğu yönetim şeklinde halkın kendi kendisini yönetme yetkisi vardır demek mümkündür. Bu yönetim biçiminde öncekiler gibi sadece bir kişinin sözü geçmemekte, halkın her kesimi yönetimde söz sahibi olmaktadır.

Dünya, bu yönetim şekline gelene kadar insanlar çok acı çekmiş, çok savaşlar verilmiştir. İlk olarak Antik Yunan şehir devletlerinde görünen demokrasi akımı, sonrasında çok uzun yıllar sonra tekrar ortaya çıkabilmiştir. Geçmişte 1774 yılında Amerika’nın bağımsızlığını ilan etmesi ile başlayan demokrasi akımı, 1789 Fransız Devrimi ile birlikte hayli güç kazanmıştır. Bundan sonra ise günümüzde dünyadaki birçok devlet, insan haklarına en çok değer veren demokratik biçimde yönetilmektedir. Bizler de bugün demokrasinin ne olduğunu iyi anlamalı ve onun kıymetini bilerek gelecek nesillerin de bundan faydalanması için milletin egemen olduğu yönetim biçimini her daim muhafaza etmeliyiz.

Halkın Kendi Kendisini Yönetme Yetkisine Sahip Olması Ne Demektir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir