Hammurabi Kimdir Hammurabi Kanunları

Anadolu toprakları, tarihin eski dönemlerinden beri içerisinde birçok uygarlık barındırmış topraklardır. Bunun en büyük sebebi, Anadolu topraklarının tarıma uygun, iklim şartlarının insan yaşamına uygun ve aynı zamanda sulak alanlardan oluşmasıdır. Tarihte, bu zengin ve sulak topraklar içerisinde hüküm sürmüş olan devletlerden bir tanesi de Babil İmparatorluğu olmuştur. Babil İmparatorluğu da bu dönemde çevresindeki birçok medeniyet gibi insanlık tarihi adına önemli eserler bırakmış bir imparatorluktur.

Babil İmparatorluğu, çevresinde hüküm süren devletlerden farklı olarak son derece hızlı gelişen ve yenilikçi bir imparatorluk oldu. Hükümdarlar, çevrelerinde gördükleri polis teşkilatı, posta sistemi gibi sistemleri hızlıca devlet yönetiminde hayata geçirdiler. Milattan önce 1700’lü yıllarda yaşamış olan Hammurabi’de, Babil’in hükümdarlarından altıncısı olarak tarihe adını yazdırmıştı.  Hammurabi, devlet içerisinde yaptığı yeniliklerin korunması ve ilerideki dönemlerde daha da geliştirilebilmesi için bazı yasalar hazırlamıştır. Bununla birlikte bu yasalar, insanlar arası ilişkileri de düzenlemeyi hedefliyordu. Hammurabi kanunları, tarihte bilinen ilk yazılı kanun olarak kabul edilmektedir. 282 madde halinde hazırlanan bu yasalar, taş sütunlar üzerine işlenerek uygarlığın var olduğu dönemde şehir merkezine dikilmiştir.

Bu kanunların en önemli özelliği, adaleti benimsemiş kanunlar olmasıdır. Örneğin bu kanunlara göre suçlulara verilen para cezası gibi yaptırımlar, onun sahip olduğu mal varlığına göre veriliyordu. Örneğin zengin insanın yüksek paralar ödeyerek kurtulduğu bir suçtan, fakir bir insan da kendi varlığına göre yüksek bir para ödeyerek kurtuluyordu.

Hammurabi Kimdir Hammurabi Kanunları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir