Haritalar Ölçeklerine Göre Kaça Ayrılır

İnsanlar, hayatları boyunca kendileri ve çevresindekileri şeyler ile ilgili olarak merakta bulundukları için bilim diye bir kavram var olmuştur. Bilim, yenilikçi olduğundan dolayı yıllar içerisinde sürekli olarak kendisini yenilemiş ve gelişmiştir. İnsanlar, çeşitli alanlarda bilimin sayesinde hayatlarını daha da anlamlandırmış ve onu kolaylaştırmayı başarmışlardır. Coğrafya biliminde kullanılan haritalar da insanların pek çok konuda uzun yıllardır destekçisi olmuşlardır.

Eski yıllarda bir harita çizmek, günümüzdekine göre çok daha zor bir işti. Haritası çizilecek yerin incesi incesine gezilmesi ve görülmesi, ayrıca bunun yanı sıra bu konuda muazzam bir bilgi sahibi olunması gerekiyordu ki ortaya sağlıklı bir harita çıkarılabilsin. Ancak günümüzde uzaydan çekilen fotoğraflar ile birlikte dünyanın herhangi bir yerine ait harita bilgileri kolaylıkla ortaya çıkabilmektedir.

Coğrafya biliminde yapılan analizler ve incelemelerin sağlıklı olabilmesi açısından haritaların varlığı pek fazla gerekli olmaktadır. Harita işi ile uğraşan kişiler, incelemelerin daha kolay yapılabilmesi adına haritaları çeşitlere ayırmışlardır. Haritalarda bulunan ölçekler, onların ne kadar bir alanın sahip olduğu verileri incelememize olanak sağlamaktadır. Haritalar, ölçeklerine göre 3 çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler için ise büyük ölçekli haritalar, orta ölçekli haritalar, küçük ölçekli haritalar diyebiliriz.

Büyük ölçekli haritalar, yüksek derecede küçültülmüş görüntülerden oluştukları için küçük bir alanı incelerler. Aynı şekilde orta ve küçük ölçekli haritalara doğru gidildikçe verisi incelenen alanın büyüklüğü de artmaktadır.

Haritalar Ölçeklerine Göre Kaça Ayrılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir