Hicret Kavramı Size Neleri Çağrıştırmaktadır

Hz. Muhammed’in peygamber olmasıyla birlikte Müslümanlık, Mekke topraklarında yayılmaya başlamıştır. Peygamber efendimiz ilk vahiy indikten sonra öncelikle durumu eşi Hz. Hatice’ye anlatmıştır ve Hz. Hatice, Hz. Muhammed’i dinleyerek ilk Müslüman olmuştur. Müslümanlığın yayılması ile birlikte birçok sorun da başgöstermeye başlamıştır. Çünkü o dönemde Mekke’nin ileri gelenleri, Hz. Muhammed’in kurallarını beğenmeyecek ve onu tarih sahnesinden silmek için ellerinden geleni yapacak ve Müslümanlara zulüm edeceklerdir.

Hicret ise bu zulümler sonucunda ortaya çıkmış bir şeydir. Hicret, anlam olarak bir amaç veya bir hedef uğruna bir yerden bi yere göç etmek ve gidilen yerde de hedefin uğruna savaşmak anlamına gelmektir. Tarihte bu tür bir olayı Müslümanlar, dinlerini daha rahat yaşayabilmek adına yaşamışlar ve Mekke’den Medine’ye göç etmişlerdir.

O dönemde Mekke’nin ileri gelenleri, İslamiyetin yayılmasını engellemek amacıyla insanlara türlü zulümler yapmışlardır. Hz. Muhammed’e suikast girişimlerinde bulundularsa da başarısız olmuşlardır. Bu tehlike altında dinlerini daha fazla rahat yaşayamayan Müslümanlar, Medine’liler ile anlaşmış ve dinlerini daha rahat yaşayabilecekleri Medine’ye Hicret etmişlerdir.

Müslümanların Medine’ye göçü, Medine halkı tarafından da olumlu karşılanmış ve iki taraf arasında yapılan anlaşmalar ile bazı kişiler birbirleriyle kardeş ilan edilmişlerdir. Medineli insanlar, hurmalıklarının ve mal varlıklarının bir kısmını Müslümanlar ile paylaşarak bu topraklarda birlik içinde özgürce yaşamayı kabul etmişlerdir. Hicret, bu sebepten dolayı Müslümanlığın yayılması noktasında önemli bir devrim olmuştur.

Hicret Kavramı Size Neleri Çağrıştırmaktadır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir