Hudeybiye Antlaşmasının Maddeleri ve Önemi

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed önderliğindeki müslüman toplum, kendisini bölgesinde kabul ettirebilmek ve inançlarını rahat şekilde yaşayabilmek için birçok savaş, birçok kayıp vermiştir. İslamın yaşatılması ve yaygınlaştırılabilmesi için birçok savaş yapılmakla birlikte birçok barış antlaşması da yapılmıştır. Hudeybiye Antlaşması, Hz.Muhammed önderliğindeki İslam Devleti açısından önemli yere sahip olan bir antlaşmadır. Peki Hudeybiye Antlaşması’nın maddeleri ve önemi neydi? Bu sorunun cevabını sizin için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Müslümanlar, Mekke’de gördükleri zulüm, Medine’li insanların da onları barış içerisinde yaşamaya davet etmesi sebebiyle inançlarını ve hayatlarını daha iyi yaşayabilmek adına Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdir. İşte bu hicretin 6. yılında, Hz.Muhammed gördüğü bir rüya üzerinde yanında bazı müslümanlar ile birlikte ziyaret amaçlı, silahsız olarak Mekke’ye girmeyi istediklerini söylerler, ancak Mekke’nin yöneticileri bu duruma izin vermez. Bu konu üzerinden ortaya çıkan karışıklıklar sonucunda iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmasına karar verilir. Hudeybiye, antlaşma imzalanan yerin yakınlarındaki bir köyün adıdır.

Antlaşma Maddeleri

– Mekke’yi ziyaret etmek isteyen müslümanlar, bu yıl bu isteklerinden vazgeçecek ve evlerine dönecekler. 1 yıl sonra ziyaret etme amaçlı Mekke’ye girebilecekler.
– Mekke’ye gelen müslümanlar burada en fazla 3 gün kalabilecek ve yanlarında bir kılıçtan başka hiç bir silah olmayacak.
– Müslümanların Mekke’ye geldiği 3 gün boyunca Mekke’liler şehir dışına çıkacak.
– Bir Mekke’li, müslümanlara sığınmak isterse kabul edilmeyip iade edilecek, ancak müslümanlardan Mekke’lilere sığınmak isteyen olursa kabul edilebilecek ve iade edilmeyecek.
– Mekke dışında yaşayan kabileler isterlerse Mekke’nin, isterlerse müslümanların koruması altına girebilecek.
– Bu antlaşma 10 yıl boyunca geçerli olacak.

Bu antlaşma ile birlikte Mekke’liler, müslüman toplumu resmen tanıdıklarını da kabul etmiş oldular. Bu antlaşma ile sağlanan barış ortamı sayesinde zaman içerisinde birçok insan, müslümanlığı tanıma fırsatı yakalamış ve Hz.Muhammed’in önder olduğu topluma katılmayı istemiştir. Bu sayede müslüman devletinin nüfüsu da kısa süre içerisinde artarak toplumdaki müslüman sayısı hızla yükselmiştir. Bu sebepten dolayı da Mekke’liler bir süre sonra müslümanlar ile artık mücadele edemeyeceklerini anlamışlardır.

Hudeybiye Antlaşmasının Maddeleri ve Önemi Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir